Prostat İltihabı Neden Olur?

Prostat İltihabı Neden Olur?

Prostat iltihabı prostat bezlerinde gözlemlenen bir sorundur. Prostat iltihabı kasık bölgesinde ağrılara neden olur ve idrar esnasında yanmalara yol açabilir. Prostat bezleri genellikle ceviz büyüklüğündedir ve sperm transferine yardımcı olan semen üretiminde etkilidir. Prostat bezleri idrar kesesinin altında bulunur ve idrar yolunu çevreler.

Prostat iltihabı aslında bir grup rahatsızlıktır ve bazı prostat iltihabı türleri bakteriyel enfeksiyonlara bağlı olarak gelişir. Bununla birlikte bakteriyel enfeksiyonlara bağlı prostat iltihapları vakaların %10’unu oluşturur. Prostat iltihaplarının belirtileri rahatsızlığa göre değişir. En yaygın belirtiler arasında idrar esnasında yanma, karın, kasık bölgelerinde ağrı, devamlı idrara çıkma isteği bulunmaktadır.

Prostat iltihabı dört kategoriden oluşur:
Akut bakteriyel prostat iltihabı belirtileri arasında yüksek ateş, mide bulantısı ve kusma, üşüme ve halsizlik yer alır.
Kronik bakteriyel prostat iltihabı idrar yolu enfeksiyonlarına yol açar.

Kronik prostat iltihabının belirtileri yaklaşık olarak 3 ay kadar sürer. Bununla birlikte belirtiler zaman içerisinde iyileşebilir veya kötüleşebilir.

Asemptomatik iltihaplı prostat iltihabının belirtileri genellikle gözlemlenmez ve rutin kontroller esnasında ortaya çıkar.

Akut ve kronik bakteriyel prostat iltihabının en önemli neden bakteri türleridir. Bakteriler idrar yolu ile bu bölgeye ulaşır. Kronik prostat iltihabının bilinen bir nedeni yoktur. Orta yaşlı erkeklerde rahatsızlığın gözlemlenme oranı daha fazladır. Rahatsızlık teşhisi için hastaya bazı testler yapılır ve rahatsızlığın nedeni belirlenir ve ardından rahatsızlığın nedenine bağlı olarak tedavi yöntemleri uygulanmaya başlanır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşır mısınız?

  • YENİ
  • YORUM