Ramazanda Susamamak İçin Ne Yapılmalı?

Ramazanda Susamamak İçin Ne Yapılmalı?

Bu yıl Ramazan ayının yazın en sıcak günleri olan Temmuz ve Ağustos aylarına gelmesi nedeniyle ramazanda susuzluk sorunu büyük bir sorun teşkil ediyor. Ancak sahurda yiyeceğiniz besinler sayesinde ramazanda susuzlukla baş edebilirsiniz.

Oruç tutarken daha az susamak ve daha dayanıklı olmak için sahurda yiyeceğiniz besinler çok önemlidir. Sahurda pilav, makarna gibi yiyecekleri tercih etmemenizi öneririz. Bu tür yiyecekler geç acıkmayı sağlar ama aynı zamanda daha erken susamanıza neden olur. Sahurda hafif ve kahvaltı türü yiyecekleri tercih ederek hem daha geç acıkabilir hem de daha geç susayabilirsiniz. Sahurda tercih edeceğiniz karpuz,kavun gibi yaz meyvelerini bol bol tüketerek de bu meyvelerde bulunan yüksek oranda su ve minerallerden yararlanabilir ve susuzluk sorunu yaşamadan oruç tutabilirsiniz.

Ramazanda susuzlukla baş etmek ve oruç tutarken daha geç susamak için en önemli noktalardan birisi sahurda çay, kahve gibi içecekleri tercih etmemenizdir. Bu içecekler vücutta idrar sökücü faaliyeti yürüttüğünden sürekli idrar ihtiyacınızı gidermeniz gerekecek bu nedenle de vücudunuzdaki mevcut sular idrar olarak vücudunuzdan atılacaktır.

Çay ve kahve yerine sahurda tercih edeceğiniz doğal meyve suları ya da maden suları ile de su ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.Sahurda bilinçli tüketeceğiniz gıdalar ile sizde artık ramazanda susuzluk sorunu ile baş edebilirsiniz.

Ramazanda susuzluğa karşı önerileri bir de uzmanından dinleyin.

Sosyal Medyada Paylaşın:

4 yorum

  1. Oruc tutuyorum ve dilim damagima yapisti bogazim aciyo sahurmu yapiyim ben simdi bana oruc tutarken susayip bunu nasil giderebilecegim lazim

Düşüncelerinizi bizimle paylaşır mısınız?

  • YENİ
  • YORUM