Regl Döneminde Cinsellik ve Regl Tablosu

Regl Döneminde Cinsellik ve Regl Tablosu

Regl dönemi boyunca geçirilen aşamalar ve açıklamaları ile birlikte regl tablosu ve cinsellik. Bilindiği gibi adet döngüsü, üreme çağında olan bir kadında ortalama 28-30 günde bir tekrar eden sürecidir.

Bu döngü, son adet tarihinin ilk gününden bir sonraki adet tarihinin ilk gününe kadar geçen zaman olarak hesaplanır. Bu süre içinde vücudumuz ve ruh halimiz salgıladığımız hormonlar uyarınca değişiyor.

Tabii adet döngüsüyle cinsel isteğimizin dozu da değişir. Kimi zaman seksten haz alırken kimi zaman da lafını bile duymak istemeyiz. Dolayısıyla eğer bu döngüyü iyi takip edersek, sekse en yatkın olunan dönemler önceden kestirilebilir.

1-30 GÜN ARASINDAKİ REGL TABLOSU

1-5. gün arası:
Adetin ilk beş gününde hormon seviyesindeki düşüklük, vücudu ve psikolojiyi de etkiliyor. Özellikle östrojen eksiliğiyle saçların daha cansız, moralin bozuk olmasına yol açıyor. Cildimizdeki değişikliklerin yanısıra kan kaybı yüzünden de güçten düşülüyor. Özellikle karın ağrıları çekilmez oluyor ve dolayısıyla seksin adı bile duyulmak istenmiyor. Zaten bu dönemde seks yapılmamalı.

6-12. gün arası:
Bu süreçte östrojen artıyor, beraberinde kadınlar kendilerini daha iyi hissediyor. Saçlar parlıyor, cilt pembe ve ışıltılı bir hal alıyor. Bu dönemde sekse gittikçe daha sıcak bakılıyor.

13-15. gün arası:
Bu dönemde östrojenin etkisiyle etrafa yayılan kokuların çekim etkisi yükseliyor. Cinsellikten alınan zevk ise en üst seviyeye çıkıyor.

16-30. gün arası:
Bu süreçte östrojen seviyesi düşüyor, progesteron seviyesi yükseliyor. Bu dönemde rahim hamileliğe hazırlanıyor. Olumsuz yönü ise vücudun su tutması, göğüslerin büyümesi. Bu dönemde de kadınlar seksten uzaklaşıyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşır mısınız?

  • YENİ
  • YORUM