Saça Zarar Veren, Saçı Yıpratan Etmenler

Saça Zarar Veren, Saçı Yıpratan Etmenler

Saça zarar veren, saçınızı yıpratan faktörler;
1-Saçlar en fazla zararı kalitesiz boyalardan görür. Sık sık saç boyatmak saçları yorar ve yıpratır. İki boya arasında mümkün olduğu kadar uzun zaman bırakın. Kalitesiz boyaların saçlarınıza daha fazla zarar vereceğini unutmayın.

2-Güneş ışınları da saçlarınıza büyük zarar verir. Özellikle boyalı saçlar güneşten çabuk etkilenir. Teninizi güneşten koruduğunuz gibi saçlarınızı da koruyun. Saçınıza koruyucu krem sürüp, başınıza geniş kenarlı şapka takın.

3-Saçlarını toplamak için lastik kullanmayın. Lastik, saç tellerini kırarak saça zarar verir. Pamuklu ya da eşarp kullanın.

4-Denizden ya da havuzdan çıktıktan sonra saçlarını mutlaka tatlı suyla yıkayıp, durulayın. Şayet şampuanla yıkayacaksanız bundan sonra yıkayın.

5-Saçlarınızı rüzgardan, sigara dumanından ve tozdan koruyun. Sigara içen hanımların saçları daha çabuk ve daha çok dökülür.

6-Saçlarınızı sık sık beyaz sabunla yıkamayın. Beyaz sabunlarda kimyasal maddeler çoktur. Şampuan kullanın ancak, şampuan mümkün mertebe boyasız, parfümsüz ve alkolsüz olsun. Doğal ürünlerle üretilen şampuanları tercih edin.

7-Sıcak su en az sıcak hava kadar saçlarınıza ve saç diplerine zarar verir. Saçlarınızı ılık suyla yıkayın ve kuruturken ılık hava verin. Saçlarınızı yıkarken diplerine masaj yapın.

8-Saçlarınızı yumuşak, pamuklu havlu ile kurutabilirsiniz, ancak bunu saçlarınızı ve saç diplerini örselemeden yapmanız gerekir. Hızla ve bastırarak saçlarınızı kurutmaya çalışmak saçlarınızı ve saç diplerini yıpratır.

9-Hiçbir zaman ıslak saçla yatmayın ve ıslak saçlarınıza şekil vermeye çalışmayın.

10-Haftada iki kez saçınızı yıkadıktan sonra bir bardak tatlı suya bir bardağın dörtte biri kadar ağız gargarası katıp, bununla saç diplerinizi ovalayın ve saçlarınızı durulamayın.

Sosyal Medyada Paylaşın:

1 Yorum

  1. daha önce kuaförlerin bile fön çekmek istemediği iki elimle Toplayamadığım saçlarım vardı şimdi çektikçe gelyor ve bir tutam testlerim hormon testine kadar normal eski saçlarımı istiyorum gür (((

Düşüncelerinizi bizimle paylaşır mısınız?

  • YENİ
  • YORUM