Saçınız İçin En Uygun Şampuan Seçin

Saçınız İçin En Uygun Şampuan Seçin

Saça göre şampuan seçimi nasıl olmalıdır?
Saç bakımının ilk aşaması, saçların yıkanmasıdır. İyi temizlenebilmeleri ve sağlıkla parlamaları için, şampuan seçiminiz büyük önem taşıyor.

Kuaförde saçlarınızı yıkattığınızda, kafanızın rahatladığını hissedersiniz. Sanki saçlarınız bir anda çok daha havalı ve sağlıklı oluverir! Çünkü kuaförler saçın ihtiyaç duyduğu bakım ve saç yıkamanın nasıl yapılması gerektiği konusunda bilgi sahibidir. Demek ki biz evimizde saçlarımızı yıkarken bir şeyleri ters yapıyoruz. Peki, ama neyi, hiç merak ettiniz mi? Kuru, yağlı veya kepekli… Bu saç sorunlarından hiçbiri aslında kaderiniz değil! Tüm yapmanız gereken saçınızın ihtiyacına yönelik şampuan seçimi ve doğru şekilde yıkamak.

İnce Telli Saçlar İçin Şampuan
İnce telli saçlar için üretilmiş olan şampuanlar, saç tellerinin birbirine yapışmasına engel olarak çok daha hacimli görünmelerini sağlarlar. Özellikle ısırgan otu özlü şampuanlar, saç diplerini saç derisinden hafif kaldırarak daha dolgun bir görünüm kazandırırlar. Bakım ve onarım etkisine sahip ürünleri haftada bir olmak üzere mutlaka kullanmalısınız.

İçeriğinde Neler Var?
Hacim veren şampuanlar oldukça etkilidir. Ama maalesef saçınızı çok da parlak göstermezler. Çizilmiş bir cam yüzeyini düşünün. Nasıl ki pürüzsüz cam yüzeyi gibi ışığı çok iyi yansıtmıyorlarsa saçlarınız da ışığı aynı şekilde iyi yansıtamazlar. Zaten hassas oldukları için kırılmaya daha yatkın olurlar. Bunun için saçınızı daha yumuşak yıkamanızı sağlayan özel formüllü şampuanlar kullanmalısınız. Örneğin aloevera ve panthenol içeren şampuanlar saç diplerine daha iyi etki edip nem vererek, saçların daha canlı görünmesine yardımcı olurlar. Aynı şekilde amino asitleri ve buğday proteinleri de saçların güçlenmesi için çok idealdir. Çünkü bunlar saç yapı taşlarından keratin ile birbirlerine çok benzerler. Her biri saç teline etki ederek, daha kalın ve daha dayanıklı olmalarını sağlarlar. Bunun dışında mandalina özleri ve yeşil çay, saç diplerindeki gözeneklerin küçülmesini sağlarlar. Bu da saçların, kuru görünmesini engelleyerek daha hacimli bir etki yaratır.

Kuru Saçlar İçin Şampuan
Kuru saçlara özel üretilmiş şampuanlar temizliği, korumayı ve bakımı tek yıkamada aynı anda yaparlar. Özellikle yumuşak yapılı temizleme maddeleri içeren bu şampuanlar aynı zamanda ipek özü gibi maddeler yardımıyla saçın onarılmasına da katkı sağlarlar. Pirinç yağı, shea yağı, hindistancevizi yağı gibi maddeler kepekten arındırırlar. Bazı parlaklık veren şampuanlar silikon da içerdiğinden saç yüzeyini tamamen örterler. Bu sayede saçlar daha az nem kaybeder ve parlaklık kazanır.

İçeriğinde Neler Var?
Yüksek silikon içeren şampuanlar kullanmak iyi bir fikir gibi görünse de yalnızca ilk kullanıldığı zamanlarda bize tatmin edici sonuçlar verirler. Saçlarınızı ne kadar sık bu tür şampuanlarla yıkarsanız, o kadar çok silikon tabakası saçınızda birikmeye başlar. Zamanla saçlarınız tel tel, yağlı ve ağırlaşmış görünmeye başlar. Bu görünümden kurtulmak için silikon içeren şampuanınızdan tamamen vazgeçmenize gerek yok. Şampuanınızı her dört yıkamadan sonra bakım maddesi içermeyen bir şampuanla değiştirin. Eğer saçlarınız aşırı bakıma maruz kaldıysa, o zaman yardımınıza salik asit içeren şampuanlar yetişecektir. Şampuanınızı satın alırken içeriğinde yazan ‘dimethicone’ kelimesinden silikon içerdiğini anlayabilirsiniz.

Yağlı Saçlar İçin Şampuan
Yağlı saçlar için üretilen şampuanlar yıkama sıklığınızı biraz olsun azaltır. Bu şampuanların içinde saçı yağdan arıtmak için diğer şampuanlara göre daha fazla ‘tenside’ bulunur. Saçlarınızın yağ oluşumunu dengelemek için bitki özlü şampuanları da deneyebilirsiniz.

İçeriğinde Neler Var?
Saçınıza özel üretilmiş şampuanlar gereğinden fazla ‘tenside’ içerdiği için yıkama sıklığını azaltmasının yanı sıra, saçlarınızın daha fazla yağlanmasına sebep olabilir. Çünkü bu madde yağ bezelerinin tepki vermesine ve daha çok yağ üretmesine yol açabilir. Bu kısırdöngüyü engellemek için daha yumuşak maddeler içeren şampuanları tercih etmeniz daha doğru olur. Örneğin şeker veya fındık içeren şampuanlar saçlarınıza iyi gelecektir. Uzun saçlıysanız sadece saç diplerinizi şampuanla köpürtün! Durularken köpük uçlara kadar akarak saçlarınızın tamamen temizlenmesini sağlar. Böylece saç uçlarınız da kırılmamış olur.

Kepekli Saçlar İçin Sampuan
Aslında kepeğe karşı etkili şampuanlar saç tellerinden saç derisine etki ederler. Örneğin kimyasal etki maddesi octopirox saç diplerinde oluşan yağ tabakasını da azaltarak kepek oluşumunu önlemeye destek olur. Ayrıca salik asit içeren ürünler sürekli hale gelmiş kepek problemiyle mücadelede oldukça etkilidir.

İçeriğinde Neler Var?
Eğer şampuanınız işe yaramıyor, hatta daha fazla kepeklenmeye yol açıyorsa, o zaman üç kepek türünden kendi türünüze uygun şampuanı seçmediniz. Örneğin yağlı kepekler için önerilen şampuanlar farklı bir tip kepek sorununda kullanıldığında zaten kuru olan kafa derisini daha da kurutarak durumun daha da kötüleşmesine yol açabilir. Bu nedenle mutlaka kendi tipinize uygun şampuanı seçmeye özen gösterin.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşır mısınız?

  • YENİ
  • YORUM