Sağlıklı Beslenme Programınıza Dikkat Edin!

Sağlıklı Beslenme Programınıza Dikkat Edin!

Kilo alımı; alınan enerjinin harcanan enerjiden fazla olmasından dolayı vücut yağ kitlesinin artması sonucu oluşur. Kilo kaybı ise depolanan yağ fazlalıklarından (özellikle şekerli ve yağlı besinlerin gereğinden fazla alınmasından kaynaklanan) ve bazen de vücutta biriken su fazlalıklarından kurtulmak ve buna karşılık hiçbir zaman kas veya asıl dokudan kaybetmemek olmalıdır.

Dolayısıyla, kilo kaybını sağlamak amaçlı sağlıklı bir beslenme programı sırasında, vücut dengeniz için gerekli olan besinlerden kendimizi hiçbir zaman yoksun bırakmamalıyız. Çünkü etkin bir şekilde ve uzun bir süre içerisinde zayıflamaz fiziksel ve sinirsel yönden sağlıklı bir biçimde zayıflamaktır.

Zayıflamada asıl amaç, sağlığımızı koruyarak vücudumuz için gerekli olan tüm besin gruplarından yeterli ve dengeli beslenmeyi bir yaşam tarzı haline getirebilmektir.

Vücudumuz için gerekli besin grupları; günlük beslenme programında muhakkak olmalı, alınacak miktarlar ise kişisel özelliklere göre değişir.

Besin Grupları;
1. Et ve et ürünleri,
2. Süt ve süt ürünleri,
3. Sebze ve meyvalar,
4. Tahıl ve hububatlar,
5. Yağlar ve şekerler,

Sağlıklı beslenme programında hergün muhakkak alınması gereken besin grupları;
· Balık veya tavuk veya kırmızı et veya kuru baklagiller veya peynir,
· Yoğurt veya süt veya ayran,
· Sebzeler (çiğ veya pişmiş),
· Meyvalar,
· Ekmek ve tahıllar ( Bu grup içindeki besinlerin miktarı ve beraberinde yenilen soslar v.b. yardımcı besinler, bu besin grubunu zayıflama programı için sakıncalı hale getirebilir.

Sağlıklı beslenme programımızda büyük ölçüde sınırlandırmamız gereken besin grubu ve besinler,
· Şeker ve şekerli besinler,
· Kolalı içecekler ve hazır meyva suları,
· Hamur işleri ve kızartmalar,
· Sakatatlar,
· Salam, sosis, sucuk ve pastırma gibi besinler,
· Doymuş yağlar,
· Alkollü içecekler,
· Kuruyemişler,

Beslenme ve Diyet Uzmanı
Şengül SANGU

Sosyal Medyada Paylaşın:

1 Yorum

  1. Merhaba, liposakşın ve karın germe ameliyatı oldum bir ay on gün oldu. Karnımın tek tarafı sarkık ve şiş, yaşlı kadın karnı gibi ve izlerde kenarlarda çok belirgin. Birde göğüs dikleştirme amacıyla protez takıldı, göğüs kahverengi bölgenin çevresi kızarık ve sanki biraz kahverengisi gitmiş kızarık gibi. Bunlar normal mi?. Doktorum zamanla geçer, karın bölgesinde sıvı birikimi olduğunu söylüyor, altı ay sonra belli olur diyor.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşır mısınız?

  • YENİ
  • YORUM