Sağlıklı Kilo Vermenin, Zayıflamanın Etkili Yolları

Sağlıklı Kilo Vermenin, Zayıflamanın Etkili Yolları

Kilo vermek hepimize zor gelir. Çoğu zaman günlerce aç kalmanın kilo vermeye yardımcı olduğu düşünülse de tartının üzerine çıkıp değişiklik görmemek oldukça sinir bozucu olabiliyor. Özellikle her Pazartesi başlayıp devamını bir türlü getirmediğimiz ve çevremizdeki incecik kadınlara kıskanç gözlerle baktığımız diyet programları özellikle kadınlar arasında oldukça meşhurdur.

Kilo vermek aslında sabır ve zaman işidir. Çoğu kişi bu kadar uğraşmak yerine kısa yoldan kilo vermenin yolunu arar durur. Bu da sağlığımızı kaybetmemize sebep oluyor. Ayrıca bu şekilde uygulanan diyet programları uzun ömürlü de değil. Çok kısa süre içerisinde verdiğimiz kiloları bazen fazlasıyla alarak sil baştan çözüm yolları arıyoruz.

Uzmanlar böyle durumlarda yapılan diyetlerin yanlışlığını üstüne basa basa söylüyorlar. Özellikle kas ve su yakmaya yönelik uygulanan programlar, diyetinizi sabote etmede birinci sırada yer alıyor. Sadece hayat tarzınızı değiştirerek, sağlıklı bir beslenme alışkanlığı kazanarak bir ayda bir beden incelmek aslında hiç de zor değil.

Sağlıklı kilo vermek için işte bazı ipuçları:
1-Yağ yakımını sağlamak ve hızlandırmak için metabolizmanın en hızlı çalıştığı dönem sabah saatleri. Bu yüzden de güne kahvaltıyla başlamayı unutmayın.
2-Öğün sayısını üç ana ve üç ara öğün olmak üzere, altı öğüne bölün. Azar azar ama sık beslenmek daha fazla enerji harcamanızı sağlar.
3-Sofrada en az 20 dakika oturun. Beynimizdeki doyma merkezinin uyarılması için yemeğe başladıktan sonra 20 dakika geçmesi gerekiyormuş.
4-Araştırmalara göre kalsiyum yağ kaybını hızlandırıyormuş. Bu yüzden siz siz olun bol bol yoğurt tüketin.
5-Besinlerin kan şekerini yükseltme derecesine ‘glisemik indeks’ deniyor. Glisemik indeksi düşük besinler kan şekerinin daha yavaş yükselmesini ve düşmesini sağlayarak çabuk acıkma hissini ortadan kaldırdığı için tercihiniz glisemik indeksi düşük besinler olmalı.
6-Posalı besinler tokluk hissiyle kilo kaybını, ideal ağırlığın korunmasını sağlıyor ve bağırsak çalışmasını düzenleyerek kabızlığı önlüyor. Bu sebeple posalı besinlere koca bir ‘EVET’.
7-Ve hayatımızın olmazsa olmazı su. Sağlıklı bir yaşam için günde en az iki litre su tüketmeliyiz.
8-Son yıllardaki araştırmalarda, yeşil çayın içindeki kateşinlerin kilo vermeye olumlu etkileri olduğu ortaya konmuş. Demek ki gün içinde iki-dört kupa kadar şekersiz yeşil çay içmek de bizim yararımıza.
9-Eh her şeye bu kadar dikkat ediyorsak düzenli egzersizi de bu programa dahil etmemiz gerektiğini biliyoruz demektir.
Tüm bunları yapmayı başarıyorsanız uzak durmanız gereken diğer maddeleri de sayalım ki iyi bir sonuca ulaşın. Alkol, aşırı yağ, fast food ve şekerle olan ahbaplığınıza bir süre ara vermeniz sizin yararınıza olacaktır. Bir de unutmadan sakın uykusuz kalmayın.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşır mısınız?

  • YENİ
  • YORUM