Sağlıklı ve Dengeli Beslenerek Kilo Verme

Sağlıklı ve Dengeli Beslenerek Kilo Verme

Beslenme aslında insanın doğumundan çok önce başlar. Anne karnından ömrümüzün sonuna kadar devam eden bu süreç yaşamımızın en gerekli ihtiyaçlarından biridir. Sağlıklı ve dengeli beslenmek için insan 50 çeşit besin öğesine ihtiyaç duyar ve ancak bu besinlerin tüm çeşitleri tüketildiği müddetçe beslenmemiz sağlıklı olarak nitelendirilebilir. Vücudumuzun, tüm fonksiyonlarını tam olarak yerine getirebilmesi için ihtiyacı olan besin öğelerini düzenli olarak, yeterli bir biçimde alması gerekir.

Yeterli beslenme; vücudun ihtiyaç duyduğu besin öğelerinin uygun miktarda karşılanması; dengeli beslenme ise vücudun besinsel ihtiyaçları karşılanırken besin çeşitliliği sağlanması olarak tanımlanabilir. Yeterli miktarlarda süt ve ürünleri, et ve ürünleri, tahıl ve ürünleri, sebze ve meyve tüketilip, günlük yağ ihtiyacı doğru kaynaklardan karşılandığında kişi dengeli beslenmiş olur.

Zayıflama diyetlerinde en çok yapılan hatalardan biri vücudumuz için gerekli olan besin çeşitlerini eksik almaktır. Bu ise, sağlıklı kilo vermeye tamamen ters düşen bir durumdur.

Kilo almak veya vermek enerji dengesiyle alakalıdır. Yaktığınız enerjiden fazlasını alırsanız bu size yağ deposu olarak geri döner, aldığınız enerjiden fazla yakarsanız bu da vücudumuzda depo olarak kullanılan yağların yanmasını sağlar. Ancak kalorisi çok düşük olan bazı diyetlerde, vücudumuzun ihtiyacı olan besinleri tüketmediğimiz için metabolizmamız yağ yerine kas yakmaya başlar. Bu da tartıda kilo vermiş gibi hissettirip dış görünüşünüzde bir değişim olmamasına neden olur. Yani böyle bir adım size bir nebze ruhsal rahatlıktan öte bir kâr sağlamayacaktır.

Dünya Sağlık Örgütü’nün son verilerine göre sağlıklı kilo kaybında haftalık beklenen kilo kaybı 0,5 ile 1 kilo arasında olmalıdır. Evet! Bunlar insanı hayal kırıklığına uğratacak kadar küçük rakamlar olmasına rağmen unutmamak lazımdır ki hızlı verdiğiniz kiloları aynı hızla geri alırsınız ve sonuçta sağlığınızı tehlikeye atarsınız. Yavaş ve sizin için makul enerji içeriğine sahip bir diyetle, beslenmenizde bir denge sağlayıp verdiğiniz kiloları korumak konusunda çok daha büyük ve önemli bir adım atmış olursunuz.

Gün içinde harcamış olduğunuz enerji düzeyini artırmak kilo verme dönemi içinde hem kilo verme hızınızı artırır hem de verdiğiniz kilonun yağdan kaybını kolaylaştır. Yağ doku miktarının azalması, vücutta kaslı doku miktarının artışı ve dolaşımın düzgün gerçekleşmesi için hareketli ve enerjik bir yaşam tarzı gerekir. Haftada 3 kez ve günde 30-45 dakika yapılacak egzersiz veya günde 10.000 adım atmak, kilo vermenizi kolaylaştıracağı gibi sağlıklı ve dinç kalmanızı da sağlar. Tabiki de tavsiye edilen miktarları artırmak yine sizin için faydalı olacaktır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşır mısınız?

  • YENİ
  • YORUM