Sağlıklı ve Dengeli Beslenmenin Temel Kuralı

Sağlıklı ve Dengeli Beslenmenin Temel Kuralı

Dengeli ve sağlıklı beslenmenin temel kuralı “ben gerçekten aç mıyım?” sorusunun cevabını düşünerek doğru şekilde vermektedir. Günlük yaşantınızda tüketimini gerçekleştireceğiniz bir bisküviyi yemeden önce bu soruyu kendinize sorarak, doğru cevabı vermeniz doğrultusunda yiyerek açlığınızı gidermiş olacak, yemeyerek de kilo almanızı engellemiş olacaksınız. Haftalık bir yeme programınız olursa, bu sizin alışveriş esnasında fazla para harcamanızı kısıtlarken sizlere kilo aldıracak gıdaların da engellenmesini sağlar.

Alışverişlerinizi aynı zamanda tok karnına yapmanız, eksik olan gıdaları satın almanız konusunda yardımcı olur. Kilo vermekten sıkılmamak için eski kilolu fotoğraflarınıza göz gezdirerek, moralinizi yüksek tutun. Hiçbir zaman sıkılmamak için sizlere uygun şekilde diyetler hazırlayın.

Doğru seçimler yaparak yiyebilirseniz, bu sizin zayıflama durumunuzda da yardımcı olur. Yeme konusunda “Gerçekten bu gıdaya ihtiyaç duyuyor muyum?” sorusunu doğru şekilde cevaplandırarak yemeye çalışın. Bu sizin zayıflamanız için yardımcı olacak bir sorudur.

Örneğin; açık büfesi bulunan bir yerdeyseniz ve kendinizi kontrol etmenin yolunu arıyorsanız sizlere, öncelikle salata tabağıyla yemeğe başlamanızı öneriyoruz. Ardından yemek istediğiniz yemeği, size tokluk hissi kazandıran salata sayesinde az yiyerek dengeli beslenmiş olacaksınız. Yaşamınız boyunca bol sebzesi bulunan, az yağı olan yemekleri tercih ederken bol su içmeyi de ihmal etmeyin.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşır mısınız?

  • YENİ
  • YORUM