Sağlıklı ve Güzel Bir Cilt İçin Bitkisel Yağlar

Sağlıklı ve Güzel Bir Cilt İçin Bitkisel Yağlar

Sağlıklı, güzel bir cilt için aynı zamanda çeşitli hastalıklara da karşı kullanabileceğiniz bitkisel, doğal yağlar ve şifalı bitkiler..

Acıbadem yağı; Öksürük gidericidir ve şeker düşürücü özelliğe sahiptir. Özellikle kurumuş ve çatlamış ciltleri, eski güzelliğine kavuşturur. Bunun için; Bir damla suya günde iki üç damla kadar damlatılarak, günde üç defa içilir.

Alabalık yağı; Bel ağrılarını giderir, romatizmaya karşı etkilidir. Kas gevşetici özelliğe sahip olan alabalık yağı kireçlenme ve bel fıtığına da iyi gelir. Cilde masaj yapılarak uygulanır. Böbrek taşlarının düşürülmesine yardımcı olur. Ayrıca selülit tedavisinde de kullanılır. Bir fincan suya dört damla damlatılarak günde iki defa içilebilir. Cilde masaj yapılarak uygulanır.

Buğday yağı; Ciltteki lekeleri, doğum izlerini ve güneş ışınlarının verdiği zararla oluşan lekeleri giderir. Hücreleri yenileyici özelliğe sahip olduğu için kırışıklıkları da giderir. Aynı zamanda yıpranmış saçlara canlılık kazandırır. Günde bir çay kaşığı kadar cilde masaj yapılarak kullanılabilir.

Ceviz yağı – Badem Yağı; Özellikle kuru cilt tipi için çok faydalıdır. Cildin kaybolmuş nemini geri getirir. Saç diplerine masaj yapılarak uygulandığında saç köklerini besleyerek saçın uzama sürecini hızlandırır ve güçlendirir. Romatizma ağrılarını da giderir.
Ceviz yağı, tıpkı badem yağı gibi cildi besleyici özelliğe sahiptir. Bir çok kreme badem yağı gibi ceviz yağıda konur.

Çilek esansı; Ciltteki gözenekleri sıkıştırır, cildi gergin tutar. Aynı zamanda besler. Pastalarda da kullanılabilir.

Çörek otu yağı; İştah açıcıdır. Adet ve idrar söktürücüdür. Romatizma, astım ve şeker tedavilerinde kullanılması tavsiye edilir. Saç dökülmelerini azaltır ve saç köklerini besler. Kan dolaşımını düzenler. Vücuda zindelik verir. Bir fincan suya eş damla kadar damlatılarak günde üç kez içilir.

Defne gar yağı; Saç dökülmelerine karşı etkilidir, saçı besler. Romatizma ağrılarına iyi gelir.

Gliserin yağı; Cildi besler ve yumuşamasını sağlar. Ciltte, ani kilo kayıplarıyla ve belli bir yaştan sonra oluşan çatlakları gidermek için çok faydalıdır. Romatizma ağrılarını giderici özelliğe sahiptir. Cilde masaj yapılarak uygulanır.

Fındık yağı; Özellikle kuru ve yıpranmış ciltlere iyi gelir. Ciltte meydana gelen çatlakları giderilmesine yardımcı olur. Selüloit tedavisinde ve doğum sonrası oluşan karın sarkmalarını gidermek için kullanılır. Varislere ve saçkırana iyi gelir.

Havuç yağı; Kan yapıcıdır, kanı temizleme ve kolesterolü düzenlemede faydalıdır. İdrar atıcıdır. Aynı zamanda cildin bozulmasını engeller. Güneş yanıklarını giderir. Ses telleri için faydalıdır. Bir fincan suya üç dört damla damlatılarak içilebilir.

Hindistan cevizi yağı; Bulantı ve kusmaları önleyici etkisi vardır. İltihaplanmaya karşı etkilidir. Eklem ve kas ağrılarını önler. Fiziksel yorgunluğu büyük oranda azaltır. Saç dökülmelerini önler. Ancak gebelik döneminde kullanılmamalıdır.

Jojoba yağı; Yanık, sivilce sorunu olan ve yıpranmış ciltler için tavsiye edilir. Saç köklerini besler, canlılık kazandırır ve saçın uzama sürecini hızlandırır. Kepeklenmeyi de önler. Selülit tedavisinde ve iltihaplı egzamalarda kullanılır. Sadece haricen kullanılır.

Kakao yağı; Hamilelik sonrasında ve ani kilo kayıpları sonrasında oluşan çatlakları gidermek için kullanılır. Ciltte oluşan pullanmayı önler. Dudak çatlaklarına iyi gelir. Aynı zamanda güneşe çıkmadan önce bir miktar sürerseniz, bronzlaştırır ancak sürekli kullanılırsa zararlı olabilir.

Kantaron yağı; İshali keser, hazmı kolaylaştırmak için faydalıdır, mide ağrılarına iyi gelir. Hemoroide dıştan sürülür. Yara ve yanıklara karşı etkilidir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşır mısınız?

  • YENİ
  • YORUM