Sedef Hastalığı Nedir, Sedef Hastalığı Belirtileri, Sedef Tedavisi

Sedef Hastalığı Nedir, Sedef Hastalığı Belirtileri, Sedef Tedavisi

Sedef Hastalığı Nedir Belirtileri, Tedavileri Nelerdir?
Herhangi bir yaşta birden ortaya çıkan ve bulaşıcı olmayan sedef hastalığı (psoriasis), bir tür deri hastalığıdır. Sedef hastalığı en fazla diz, dirsek, el ve ayak, saçlı deride görülmekte olup kepeklenme gibi belirtiler göstermektedir. Sedef hastaları genellikle kaşıntıdan, yanmadan ve batma gibi ağrılardan söz etmektedir. Sedef hastalığının herhangi bir ölümcül tehlikesi bulunmasa da tüm deriye yayılma gibi ciddi bir durumu söz konusudur.

Sedef Hastalığı Belirtileri Nelerdir?
Sedef hastalığına neden olan durum tam olarak açıklanamamakta ve genetik olarak hastalığa yatkın kişilerde görülmektedir. Kabuklu ve kaşıntısız olan sedef hastalığı, kırmızı üzeri beyaz kepekli olarak görülmesi herkesin bildiği sağlık bilgileri arasındadır. Sedef hastalığında avuç içinde ve ayak tabanında çatlamalar, koltuk altında pişik görülür.

Sedef hastalığı ilk belirtilerini gösterdiğinde tedavi edilmesi gerekmektedir, tedavi edilmediği takdirde zamanla el ve kol hareketlerini zorlaştırmaktadır. Çünkü sedef hastalığı bir deri hastalığı olsa da etkisi sadece deriye olmayıp eklemlere de zarar vermektedir. Tırnak çevresinde görülen şişlik ve kızarıklık, sedef hastalığı belirtilerinin önemli sebeplerinden olup mutlaka bir doktora gösterilmelidir.

Sedef Hastalığı Neden Olur, Sedef Hastalığının Nedenleri?
Çevresel faktörlerin etkisi ile bağışıklık sistemi güçlü olmayan kişilerde sedef hastalığı gözlemlense de hastalığın tam olarak nedeni bilinmemektedir. Daha önce geçirilmiş olan boğaz enfeksiyonu gibi mikrobik hastalıklar da sedef hastalığına neden olmaktadır. Aspirin ve tansiyon ilaçları ile stres ve güneş yanığı da sedef hastalığını tetiklemektedir.

Her 100 kişiden 1’inde görülen sedef hastalığı, kadın ve erkekte eşit olarak görülmektedir. En sık 20’li yaşlarda ortaya çıksa da sedef hastalığının her yaşta çıkma olasılığı yüksektir. Her ne kadar hastalığın nedeni genetik yatkınlık olarak açıklanıyor olsa da her aile bireyinde görülmesi beklenmemelidir. Sedef hastalığının meydana gelmesi ile birlikte iltihap oluşmakta ve deri dökülmektedir.

Sedef Hastalığının Çeşitleri Nelerdir?
Sedef hastalığının bilinen birçok çeşidi vardır ve en yaygın görüleni plak tipi olanıdır. İltihaplı ve beyaz pullarla kaplı kırmızı sedef hastalığı, insanların diz ve kafa derisinde görülmektedir. İnsanların genel olarak %80’inde plak tipi sedef görülmekte olup tedavisi için krem ve ilaç yeterlidir. Yetişkin ve çocuklarda görülen gutat tipi sedef hastalığı oldukça küçüktür.

Kızarık deri ile çevrelenen beyaz sedefli deri, iltihaplı olmayan sıvı ile doludur. Vücudun genelini kapsayan boncuklar, püstüler tipi sedef olmakla birlikte sıklıkla yetişkinlerde ortaya çıkmaktadır. Vücut yüzeyinin büyük bir bölümünü kaplayan eritrodermik tipi sedef hastalığının kaşıntı ve döküntü gibi belirtileri vardır. Kişiden kişiye değişen sedef hastalığı, tedavi süreci ile müdahale edilmezse şiddetlenmektedir.

Sedef Hastalığının Tedavisi Nasıl Olur?
Cilt hastalıkları uzmanı sedef hastalığı belirtisi gösteren hastayı muayene etmekte ve yapılan muayene sonucu teşhis konulmaktadır. Hastalığa tanı koymanın zor olduğu zamanlarda deriden bir parça alınmakta ve bazı tetkikler uygulanmaktadır. Genelde kan testi yapılmamakta ve genel muayene yeterli olmaktadır. Hastalığın seyri ve şiddeti, uygulanacak tedavi yönteminin belirlenmesini sağlamaktadır.

Sedefli bölgeye lokal ışık tedavisi uygulanmakta ve hastalığın diğer deri bölgelerine yayılması engellenmektedir. Uygulanan lokal ışık tedavisi ile başarılı sonuçlar elde edilmektedir. Krem veya ilaç tedavisi, hastalığın iyileşmesinde tam etkili olmamakta ve hastalık tekrar kendini göstermektedir. Lokal ışık tedavisi ile krem veya ilaca gerek kalmamaktadır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşır mısınız?

  • YENİ
  • YORUM