Sezaryen Doğum Nedir, Sezaryenin Riskleri Nelerdir?

Sezaryen Doğum Nedir, Sezaryenin Riskleri Nelerdir?

Sezaryen doğum bir ameliyattır. Bu ameliyatta karın ve döl yatağı kesilerek bebek alınır. Bir kez sezaryenle doğum yapan genellikle daha sonraki doğumlarında da sezaryenle doğum yapmak zorunda kalır. Çünkü rahmin eski yara yerinin yırtılma riski vardır.

Sezaryenle doğum, aslında belirli ve riskli durumlarda zorunlu olarak uygulanan bir yöntemdir. Normal doğumda anne veya bebek zarar görebilecekse uygulanır. Söz gelişi bazı erken doğumlarda sezaryen gerekir. Bebeğin iriliği ve duruş şekli de sezaryen gerektirebilir. Aynca ikiz ya da üçüzlerde, rahim ve doğum kanalıyla ilgili sorunlarda sezaryen kaçınılmaz olabilir ancak, bir terslik yoksa sezaryen gerekmez.

Bazı doğumların kolay, bazılarının ise zor oluşu normaldir. Doktor, her zor doğumda ameliyata girişmemelidir. Çünkü sezaryende kan kaybı daha fazla olabilir. Ameliyat sonrası, dikiş bölgelerindeki ağrılar 3-4 gün devam edebilir. Annenin hareket etmesi, bebeğini emzirmesi güçleşir.

Özellikle ameliyat uzun sürerse bebeğin etkilenme ve oksijensiz kalma riski doğar. Ortaya duygusal sorunlar da çıkabilir ilacın ve ağrıların etkisindeki anne bebekle zor ilgilenir.

Sezaryen ameliyatı bir saatten az sürer ancak bütün ameliyatlarda olduğu gibi bazı riskleri vardır. Yara yerlerinde enfeksiyon oluşabilir, mesane ve böbrek enfeksiyonları ortaya çıkabilir. Bu nedenler yüzünden anne ve bebeği 5-6 gün hastanede tutulur.

Sezaryen birçok bakımdan anneyi ve bebeği olumsuz etkiler. Ameliyat için anestezik ilaçlar anneyi uyutmak gerekir. Anestezik maddeler bebeğe de geçebilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşır mısınız?

  • YENİ
  • YORUM