Sıfır Bedene Dikkat! Sıfır Beden Nelere Sebep Oluyor?

Sıfır Bedene Dikkat! Sıfır Beden Nelere Sebep Oluyor?

Son yıllarda aşırı zayıflığın moda olmaya başlaması üzerine sağlık için ciddi tehlike taşıyan sıfır bedenle karşı karşıya kaldık. Sağlıklı kilo vermek ideal kiloya ulaşmak ne kadar önemli ise ideal kilonun saptanıp belli bir kilonun altına inmekte o denli önemli. Obezitenin ciddi sağlık problemi çıkardığı bir gerçek. Buna karşılık ideal kiloda olmak nasıl önemli ise ideal kilonun altına düşmekte obezite kadar tehlikelidir.

Dünyanın kabül ettiği ideal beden 36 ile 38 beden arasında değişmektedir. Daha ince olmak istediği ile bu belirtilen kilonun altında olmaya hiçbir şekilde izin vermeyin, sağlığınızdan olursunuz.

Maalesef ki sıfır beden kurbanı, sağlığı elden giden mankenlerin yanında sokaklardaki insanlara da rastlıyoruz. Peki, bunun sonu nereye kadar gider dersiniz maalesef ki ölüme kadar götürebilir.

Peki sıfır beden bizlere ne yapıyor?
-İdeal kilonun altına düşmek vücutta vitamin ve mineral kaybına neden olup bizi bağışıklık sistemi hastalıklarına açık hale getiriyor.

Sıfır beden vücutta olması gereken yağ dokusunun aşırı azalması ile metabolizmanın bozulmasına neden olmaktadır. Sıfır beden iken metabolizmanızı bozarak birden bire 42-44 bedenlere çıkabilirsiniz.

-Sıfır beden vücutta sindirim bozukluklarına, dolaşım bozukluklarına ve enfeksiyonlara açık bir durum yaratır.

-Sıfır beden de vücutta kas kaybı çok artar. Buna bağlı olarak halsizlik, aktivitede yavaşlama, herşeye isteksizlik sonuçta depresyon ve sinir sisteminin aşırı bozulması.

-Diğer taraftan bu beden sizin sosyal zekanızın azalmasına ve kişisel zekanın azalmasına neden olacaktır.

-Aşırı zayıflığı koruma çabası ile vücutta önemli olan minerallerin kaybı ve yetersizliği söz konusu olur. Bunun en önemli örneği ise demir eksikliğidir. Sıfır beden ile demir depolarınız azalır. Yeterli demir alamamaya bağlı olarak, düşünme gücünde azalma, algıda yetersizlik ve çalışamama gibi kötü sonuçlar ortaya çıkar.

-Organlarınızın durumuna gelince, sıfır beden ile karaciğer ve böbrek fonksiyonlarında bozulmaya bağlı alt üst olmuş bir sağlık sorunu ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Görsel anlamda ise ciltte kurumalar ve döküntüler ciltte erken yaşlanma ve adet düzensizliğiniz oluşur. Erken yaşlanmak istemiyorsanız sıfır bedene özenmeyin.

-Sıfır beden olduğunuzda tansiyonunuzun da sürekli düşük seyredip yolda bayılmara hazırlıklı olur.

-Özette aşırı zayıflık(sıfır beden) çalışma verimini de düşürür. Sağlığınız bozulur. Gelişme çağındaki gençlerin de boy uzamasına engel olur.

-Aşırı zayıf insanların deri altı yağ tabakası yetersiz olduğundan soğukta vücut ısısının denetimi güç olur.

Aşırı zayıflığın, aşırı şişmanlık kadar yaşam süresini kısalttığı bir gerçektir. Size ait olmayan ve kimseye ait olmaması gereken sıfır bedenden uzak durun. Aşırı şişmanlık ne kadar güzel değilse, aşırı zayıflıkta o kadar güzel değil ve sağlıksızdır.

Kaynak: Banu Kazanç

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşır mısınız?

  • YENİ
  • YORUM