Sigarayı Bırakmanın Yolları ve Öneriler

Sigarayı Bırakmanın Yolları ve Öneriler

Sizde sigarayı bırakmak isteyen milyonlarca kişiden biriyseniz burada yazılanlarla fikirbirliğine varacağınızdan eminiz. Çoğu insan sigara içmenin ‘kötü alışkanlık’ olduğunu düşünür ve istenirse hemen bırakılabileceğini zanneder.

Bugün pazarda sigara bırakmayı sağlayacak sakızlar, nikotin bantı ve çeşitli spreyler mevcut ama bunlar sigara bıraktırmayı tek başına sağlayamıyorlar. Sigara içmeyen kişiler aslında bunun ne kadar zor olduğunu bilemezler. Bir kaç hafta sinirli olunup herşeyin normale döneceğini sanırlar. Ayrıca sigara tiryakileri alkol ya da çeşitli madde bağımlılarına gösterilen ilgiden de yoksundur.

Eğer sigarayı gerçekten bırakmak istiyorsanız söylediklerimize kulak verin.

1. Sigarayı Neden bırakmak istiyorsunuz?
Tüm bağımlılıklarda olduğu gibi önce sizin gerçekten bunu bırakmayı istemeniz lazım. Başkası için yapıyorsanız, unutun başarılı olamazsınız.

2. Sigara bırakmak için gün belirleyin.
Çok fazla uzak olmayan bir gün belirleyin ve sigara içmeyi o gün bırakın. Etrafınızdaki herkese bu kararınızı bildirin ve size destek olmalarını isteyin. Bir gün önce bıkana kadar çok fazla sigara için. Kalan bütün paketleri atın kendinizi ertesi güne hazırlayın.

3. Arkadaşlarınız ve ailenizden size destek olmalarını isteyin.
Sigarayı bıraktığınız bu dönemde biraz sinirli olabilirsiniz onların anlayışına ihtiyacınız olduğunu belirtin.

4. Yan etkileri önlemek için nikotin desteği alın.
Nikotin içeren çiklet çiğneyebilir, kollarınıza nikotin bantı yapıştırabilirsiniz. Bunlar biraz masraflı gelebilir başlangıçta ama size sigara içmenin ne kadara mal olduğunu hiç hesapladınız mı?

5. Sigaranın yerine yeni bir egzersiz programına başlayın.
Çoğu insan kendilerinden birşey alıp yerine başka birşey koymazlar. Bunun da istenmeyen sonuçları vardır mesela sigara yerine çok fazla yemek yemek, ya da yeniden mücadele gerektirecek başka bir alışkanlık.

6. Bir destek grubuna yazılın.
Bunlar ya arkadaşlarınızdan oluşabilir ya da sizin gibi sigara içmeyi bırakmak isteyen kişilerden. Sizinle aynı şeyleri paylaşan kişilerin desteği bu aşamada sizin için çok önemli.

7. Sigarayı bırakmanın yan etkilerini anlamaya çalışın.
Sigara içmek için çıldırabilir, konsantre olamayabilir, sabırsız, sürekli ağlar bir hale gelebilir, tükürük, ağız kuruluğu gibi problemler de yaşayabilirsiniz. Bu yaşadıklarınız tamamen fizyolojik olup bir ay boyunca sürebilir. Sonrasında 5 yıl süreye kadar hala sigara içmek isteyebilirsiniz ama bu istek sadece psikolojik olacaktır. Zamanla bu isteğe karşı koymayı öğreneceksiniz.

8. Kendinizi sigara içmeyen bir kişi olarak düşünün.
Sigara içilmeyen bölümlerde oturun, biri sigara ikram ettiğinde ben içmiyorum deyin. Eğer bir tane içtiyseniz sakın paniğe kapılmayın ve sigara içmemeye devam edin.

9. Eğer sigara içmek için çıldırıyorsanız bir kağıt ve kalem alın.
Sigara içmenin bütün yararlarını ve zararlarını sıralayın. Her seferinde sigara içmeyi bırakıp tekrar başladığınızda kendinizi ne kadar zor günlerin beklediğini düşünün. Kısa bir yürüyüşe çıkın ve gerkçekten sigara içip içmeme konusundaki kararınızı tekrar düşünün.

10. Kendinizi ödüllendirin.
Sigarayı bıraktığınız günde kutlamalar yapın. İlk ay boyunca kendinizi her hafta ödüllendirin. Ondan sonra da her ay kutlayın. Asla sigarayı bıraktığınız günün yıl dönümlerini atlamayın çünkü çoğu kişi yeniden bu alışkanlığa dönebiliyor.
İyi şanslar!

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşır mısınız?

  • YENİ
  • YORUM