Siğil Nedir, Türleri ve Tedavi Yolları

Siğil Nedir, Türleri ve Tedavi Yolları

Cildinizde aynı renkte veya biraz daha koyu küçük kabarık, üzeri pütürlü yumrular oluştu. Siğil acımaz ve kaşınmaz.

Siğil Nedir?
Siğil cilt açısından son derece olağan bir durumdur. Genital ve anal siğiller hariç, çoğu zararsızdır ve 2 yıl içinde yok olur. Siğile insana özgü olan ve yaklaşık 60 çeşidi bulunan papilom virüsü yol açar. Bu virüs hafif bulaşıcıdır ve deriye minik çatlaklardan girer. Başkalarından siğil kapabilirsiniz. Olağan siğiller çoğu kez ellerde ve parmaklarda oluşur. Ayak tabanı siğilleri topuklarda çıkar. Tırnak siğilleri el ve ayak tırnaklarının etrafında olur. Küçük, parmak şeklindeki parmaklı siğiller saç derisinde çıkar. Düz siğiller birkaç yüzlük gruplar halinde kümelenir. Genital ve anal siğiller (genital ve anal bölgedeki küçük etli çıkıntılar) papilon virüsünün cinsel ilişki yoluyla kapılmasından kaynaklanır. Genital ve anal siğillerde kendi kendine tedavi yöntemi uygulamayın.

Siğil Tedavisinde:
Salisilik veya laktik asit içerikli siğil çözücüleri eczanelerden temin edebilirsiniz. Fakat bunun için mutlaka uzmanınıza danışın. Prospektüsün talimatlarına tam uyun. Siğil sökücüleri yüzünüze uygulamayın. Siğil sökücüleri iltihaplı veya kızarmış hiçbir bölgeye sürmeyin veya şeker hastalığı ya da kan dolaşımı azlığı varsa bunları kullanmayın.

Siğil İçin Önlem:
Siğilleri ısırmayın ve koparmayın. Böyle yaparsanız, cildinizin başka bölgelerine de bulaştırırsınız.

Çocuğunuzda Siğil Varsa:
Siğil ergenlerde ve çocuklarda yetişkinlere oranla daha sık görülür. Çocuğunuzu siğilin ciddi bir şey olmadığına ikna edin. Ayak altında çıkmadılarsa ve ağrı yapmıyorlarsa, kendi kendilerine geçmelerini bekleyin.

Sosyal Medyada Paylaşın:

1 Yorum

  1. Genital bölgede oluşan siğillere HPV neden olur. HPV kadınlarda rahim ağzı kanserine de neden olmaktadır. HPV hakkında ayrıntılı bilgi için hpv.gen.tr adresini izyaret edebilirsiniz.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşır mısınız?

  • YENİ
  • YORUM