Siroz Hastalığı, Belirtileri, Tedavisi

Siroz Hastalığı, Belirtileri, Tedavisi

Siroz nedir?
Karaciğerin yapısının alkol, sarılık gibi nedenlerle bozulup hücrelerin hasar görmesine siroz denir. Karaciğer küçülür ve pütürlü bir görünüm alır.

Sirozun Nedenleri Nelerdir?
Alkol sirozun oluşumunda çok etkilidir. Hepatit B, C ve D hastalıkları da virüsleri sebebiyle karaciğerde iltihaplanmaya sebep olur. Safra kesesi ve kalp yetmezliği gibi hastalıklar ve ağrı kesicilerin uzun süreli kullanımı bu hastalığa sebebiyet verebilir.

Sirozun Belirtileri
Başlangıçta sarılık, yorgunluk, bulantı, kabızlık, gaz birikimi, karın ve bacaklarda şişkinlik gibi belirtileri olup hastalık ilerledikçe şikayetler hastalığın kesinlik kazandığını gösterir. Sirozda aşırı iştahsızlık ve kilo kaybı, aç karnına kusma görülür. Dokular su tutmaz ve beyin hasarları görülmekle beraber algılamada zorluk yaşanabilir. Karaciğer tahrip olduğu için zehirli maddeler hücrelere zarar vermeye başlar. Geceleri idrar yapma durumu sıklaşır. Damarlar genişleyerek gözle görünür bir hale gelir. Siroz hastalığında vücuttaki kıllar dökülür. Bacaklar zayıflar ve sürekli uyuma isteği olur. Nefes darlığı ve bayılma krizleri de siroz belirtilerindendir.

Yukarıdaki tüm bu belirtilerin yanında doktor kan tahlili ve karaciğerden parça alınıp incelenmesini isteyebilir. Ultrason ile karaciğerin durumu görülür ve kesin tanı konulur.

Siroz Tedavisi
Hepatit hastalığı nedeni ile oluşan sirozda virüslerin çoğalmasını durduracak tedavi yöntemleri uygulanır. Alkol sebebi ile oluşan sirozda ise alkol derhal bırakılmalıdır. Kesin bir tedavisi olmamakla beraber erken teşhis edildiğinde hastayı rahatlatabilecek ve hastalık hızını azaltabilecek önlemler bulunmaktadır. İdrar söktürücüler ile karındaki suyun azaltılması amaçlanır. Vitamin takviyesi yapılabilir ancak doktora danışmadan kesinlikle ilaç kullanılmamalıdır.

Siroz hastalarının tansiyonu yüksek olduğu için doktor tarafından tansiyon ilaçları verilebilir. Bazı durumlarda karaciğer nakli yapılabilir. Bu nakil işlemi ile iyileşme mümkün olabilir ancak karaciğerin vücuda uyumu çok önemlidir.

Bazı karaciğer hastalıkları siroza dönüşebilir. Bu sebeple mutlaka tedavi ettirilmeli ve hepatit aşıları eksiksiz yaptırılmalıdır. Alkol ve aşırı yağlı yiyeceklerdende mümkün olduğu kadar uzak durulmalıdır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşır mısınız?

  • YENİ
  • YORUM