Sivilce ( Akne ) Nasıl Geçer?

Sivilce ( Akne ) Nasıl Geçer?

Sivilce ( akne ) en çok ergenlik çağında ve genç erişkinlerde görülür. Özellikle, yüz, sırt ve omuz gibi görünür bölgeleri etkiler. Hayatın en güzel ve genç çağında, bu bölgelerin yağlı, kırmızı, kabarık, iltihaplı ve izli görünümü rahatsız edicidir.

Sivilceleri ( akne ) sürekli çıktığı aktif dönemin verdiği rahatsızlık bir yana, tedavi edilmeyen sivilce ( akne )ler ciltte hayat boyu devam eden izler bırakabilirler. Pek çok insanın inandığının tersine sivilce ( akne ), sadece sıkıldığı ve oynandığı için iz bırakmamaktadır. Sivilceden ( akne ) sonra kalıcı iz kalmasının nedeni, çoğu kez sivilcenin ( akne ) derinliği ve şiddetidir. Çok iltihaplı, büyük ve tedavi edilmeden uzun süre kalan sivilceler ( akne ) iz bırakabilirler. Sivilce ( akne ) ne kadar şiddetli ve derinse, o ölçüde iz bırakma riski vardır.

Öncelikle bir tedavinin en önemli hedeflerinden biri, iyileşmekte olan kist ve nodüllerin iz bırakmasını engellemektir. İzler ortaya çıktıktan sonra, cildi pürüzsüz bir hale getirmek oldukça zordur. Ayrıca tedaviler, hastanın sivilce ( akne )li olarak geçirebileceği 1- 10 yıl gibi bir süreyi kısaltmaktadır. Bütün bunlar nedeniyle sivilce ( akne ) zamanında tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır.

Sivilce (akne) nasıl geçer, tedavisi nasıldır?
1. Sivilce ( akne ) tedavisinde, sivilce ( akne )nin tipi ve şiddeti tespit edilmelidir. Sivilcenin ( akne ) tipi ve şiddetine uygun bir tedaviye başlanmalıdır. İlerleyen aşamalarda, tedavi yöntemleri duruma göre tekrar değerlendirilmelidir.

2. Herhangi bir sivilce ( akne ) tedavisinde iyileşmeler, 2. ayda görülmeye başlar. Bu dönemde iyileşme beklentisi %30- 40 oranında olmalıdır. Sivilce ( akne ) tedavisinde ilk 1-1.5 ay en zor dönemdir. Çünkü cilt başlangıçta ilaçlara olumsuz tepki verebilir. Ciltte kuruluk, pullanma, soyulma ve kızarıklık olabilir. Sivilceler ( akne ) ilk dönemde alevlenebilir ve iltihaplı sivilce ( akne ) artış görülebilir. Özellikle çok sayıda kapalı komedonu olan hastalarda ilk aylarda sivilce ( akne ) artışı kaçınılmazdır. Bilmeniz gereken, bunun geçici bir durum olduğudur. Bu dönemde şikayetler aşırı olursa, doktorunuzun önereceği yardımcı dermatokozmetik ürünler, komedon temizliği ve ilaçlar ile bu dönem rahatça atlatılabilir. Cilt genellikle 1.5-2 ayda tedaviye alışır ve iyileşmeler başlar. Tamamen düzelme, 4-8 ay arasında değişebilir.

3. Sivilce ( akne ) tedavisi uzun bir süreçtir. Tüm sivilce ( akne ) tedavileri, var olan sivilceleri ( akne ) yok ederken, yeni sivilce ( akne ) oluşumunu engelleyerek etkili olmaktadır. Eğer sivilceler ( akne ) 6-8 haftada iyileşmeye başlamadıysa tedavinin gözden geçirilip, değiştirilmesi gerekir.

Dermatoloğunuz size, sürülerek kullanılan, ciltteki gözeneklerin tıkanmasını engelleyen ve gözenekleri temizleyen, bakterileri azaltan ve iltihabı dindiren A vitamini (retinoidler), antibiyotik, dezenfektan ve kurutucu maddeler içeren terkipler, krem, jel veya losyonlar önerebilir. Bu ürünler bazen ciltte soyulma, kuruluk, kızarıklık ve hassasiyet yaratabilir. Sivilce ( akne ) tedavisi sırasında ortaya çıkan bu tür deri tahrişleri geçicidir. Deride kalıcı leke ve izlere neden olmaz. Ancak deride kızarıklık, soyulmalar ve kaşıntı fazla olursa tedavi devam etmek zordur ve tedavi yarım kalabilir. Bu tür yan etkiler, nemlendirici ve yatıştırıcı kremler kullanılarak engellenebilir.

Ağız yoluyla kullanılan antibiyiotikler orta dereceli ve şiddetli sivilce ( akne )de kullanılırlar. Antibiotikler kıl folikülündeki bakterileri azaltarak, kızarıklık ve iltihaplanmalarda azalmayı sağlarlar. Doğum kontrol hapları, hormon bozukluğu olan ve diğer tedavilere yanıt vermeyen kadın hastalarda, tedavi maksadıyla kullanılabilirler. Derin iz bırakan sivilceler ( akne ), tedaviye yanıt alınmayan sivilceler ( akne ) veya tedaviyle iyileşen ancak çok kısa sürede tekrar eden sivilceler ( akne ) lolduğunda, ağızdan isotretinoin tedavisine geçilebilir.

Dermatoloğunuz, siyah noktacıkları, beyaz yağ butonlarını ve iltihaplı keseciklerini özel aletlerle temizleyebilir. Eğer geniş kırmızı ve derin sivilceleriniz ( akne ) varsa, bunların içine kortizon injekte ederek, hemen iyileşmesini sağlayabilir. Sivilce ( akne ) tedavi etmek ve izlerini gidermek maksadıyla, tedavilerin yanı sıra meyve asitli ve salisilik asitli yüzeysel peelingler uygulayabilir. İltihaplı sivilceleri ( akne ) ve kırmızı izleri azaltmak maksadıyla lazer ve ışık tedavileri yapılabilir.

Hiçbir zaman, kendiniz sivilcelerle ( akne ) oynamamalısınız. Sivilceler ( akne ) sıkılıp kopartılmamalıdır. Sivilceyi ( akne ) derinleştirerek daha fazla büyümesine ve iz bırakmasına neden olabilirsiniz. Sivilceyi ( akne ) alevlendirebileceği için, tahriş edici, ovalayıcı tarzda deri temizliğinden kaçınılmalıdır.

Makyaj malzemeleri, losyonlar veya alınan ilaçlar sivilceye ( akne ) sebep olabilir. Dermatoloğunuzla görüşürken kullandığınız ilaç ve ürünleri iyi belirtmeniz gerekir. Tedavi esnasında cildi aşırı kurutan veya yağlandıran temizleme ürünleri ve toniklerden kaçınılmalıdır. Sivilce ( akne )li hastaların cilt bakım ürünleri ve makyaj malzemeleri kesinlikle yağsız olmalıdır. Mümkünse fondoten ve pudra kullanılmamalıdır. Sosyal ve psikolojik nedenlerle kapatıcı kullanılması gerekiyorsa yağ içermeyen sivilce ( akne )li ciltlere özel fondoten veya pudra kullanılabilir. Cilt bakımında yağ içermeyen ve yatıştırıcı özelliği olan, sivilce ( akne )li ciltler için özel üretilmiş nemlendiriciler ve güneş koruyucular kullanılmalıdır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

1 Yorum

  1. benim yüzüm çok yağlı değil çok sivilce çıkmaz ama çıkarsa birtane, aşırı büyük sivilce çıkar ve nerdeyse 2 ay kalır belki daha fazla belki daha az ama o civarda ve sonunda az biraz iz bırakır. bu önemli bir rahatsızlıkmıdır? nasıl geçer? yapılması gerekenler nedir?

Düşüncelerinizi bizimle paylaşır mısınız?

  • YENİ
  • YORUM