Sivilce (Akne) Oluşumu ve Tedavisi

Sivilce (Akne) Oluşumu ve Tedavisi

Sivilce (akne), kıl folikülû ve buna bağlı olan yağ bezlerinin bir hastalığıdır. Sıklıkla ergenlik çağında görülmekle beraber, her yaşta oluşabilir. İnsanların hemen hepsinde yaşam boyu az ya da çok sayıda sivilce yakınmaları ortaya çıkar.

Sıklıkla;  yüz, sırt, omuzlar ve gövdenin ön yüzünde sivilceler oluşur. Sivilcenin oluşum nedenleri arasında androjen hormonlar, yağ bezesi salgısı, mikrobiyal kolonizasyon gibi faktörler yer alır.

Sivilce (akne), hastalarda dış görünümü etkileyerek psikolojik stres ve sosyal fobi oluşturabilir. Tedavisi zamanında yapılmayan sivilceler, ciltte belirgin izlerin kalmasına yol açabilir.
Sivilceler elle veya herhangi bir aletle sıkılmamalı ve oynanmamalıdır. Bu, deri yüzeyindeki akneyi derine iterek tahrişi ve iltihabı artırır.

Sivilce (akne) tedavi edilebilen bir hastalıktır. Tedavi, dermatoloji uzmanları tarafından cilt yapısına ve sivilcenin tipine göre belirlenmektedir. Böylece oluşabilecek derin izlerin de önüne geçebilmek mümkün olmaktadır.

Tedavide kremler, losyonlar ya da jellerin yanı sıra, ağız yoluyla verilen bazı antibiyotikler ve isotretinoin tedavisi de verilebilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşır mısınız?

  • YENİ
  • YORUM