Sivilce İzleri Neden Oluşur, Tedavisi İçin Çözümler

Sivilce İzleri Neden Oluşur, Tedavisi İçin Çözümler

Sivilce ve akne izleri özellikle ergenlik dönemini yaşayan genç kızların ve erkeklerin yaşadığı gençlik kabuslarının başını çekmektedir. Gençlerimizin kabusu olan bu sivilceler bir öteki adıyla akneler vücudumuzun yağ üretimi yapan bezlerin sağlıklı çalışmaması ile ortaya çıkan iltihabi bir sağlık sorunudur. Yetişkin insanların yüzde 75 inde yaşamlarının herhangi bir döneminde ortaya çıkan bu iltihabi hastalık çoğunlukla kalıcı olmamakla birlikte geriye kalan yüzde 15 lik kesimde kalıcı izler yaratmaktadır.Bu kalıcı izler cildimizde delikler oluşturmakta ve içleri siyah noktacıklarla bezenmektedir.Bu da estetik açıdan hoş olmayan görüntülere neden olmaktadır.

Çoğunlukla ergenlik döneminin 15-16 lı yaşlarında çıkmaya başlayan bu sivilceler 23 lü yaşlara kadar devam edebilmektedir. Eğer sadece basit bir sivilce olarak umursamaz isek zamanla kalıcı izler bırakabilmektedirler. Bu hasarlar cildimizde kızarıklık ve siyah noktalar olarak kendini gösterir.Derimizdeki yağ salgılamasına bulunan bezler bir nevi hastalıktır.Yağ bezlerinin salgılanması bir nevi hormonal hastalık olarakta kendini gösterir.

Sivilceler Neden Oluşur?
Genellikle toplumumuz da aldığımız gıdalardan oluştuğu konusundaki algı, hekimler tarafından doğrulanmamaktadır.Toplumumuzda sivilce oluşumunu çoğunlukla yağlı yiyeceklere ve çikolata gibi aşırı tükettiğimiz gıdalara bağlamışızdır.Bunun böyle olmadığı artık net bir şekilde ortaya çıkmıştır.Bu iltihabi bir hastalıktır.Dolayısıyla her hastalığın tedavisi olduğu gibi bunun da tedavisi mümkündür. Antibiyotik tedavisi en etkili yöntemdir.Çünkü antibiyotik tedavisi yağ salgılanmasından ötürü oluşan bakterileri kurutmaktadır. Kısaca akne oluşumunun nedenleri hormon seviyesinin yükselmesi ve sonrasında yağ bezlerinin aşırı şekilde çalışması ile yağ bezlerinin sebum adını verdiğimiz bir madde üreterek kanalların tıkaması ile burada oluşan bakterilerin iltihap yaratmasıdır.

Sivilce ve Akne İzleri Nasıl Tedavi Edilir?
Hekimler her hastaya göre değişik tedavi yöntemleri uygulamaktadırlar.Küçük sivilceler değişik losyon jel gibi çeşitli kozmetik ürünlerle yok edilebilir.Doktorunuzun önereceği bu basit uygulama yöntemleri kısa bir zamanda bu kötü görünümü ortadan kaldıracaktır.Özellikle su ile tedavi yöntemi en çok önerilen tedavi şekli ve doğal olanıdır.
Ağır geçirilen ve uzun süre kalıcı olan sivilcelerde doktorunuzun vereceği ilaçlar zorunlu olacaktır.Gerçekten bazı hallerde doktor müdahalesi şart olmaktadır.Bu yüzden uzun süre geçmeyen durumlarda mutlaka doktorun vereceği tedavi yöntemini uygulayınız.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşır mısınız?

  • YENİ
  • YORUM