Sporun Psikolojik Faydaları

Sporun Psikolojik Faydaları

Sağlıklı bir yaşamın en önemli unsuru spor yapmaktır. Sporun beden sağlığına olan etkileri uzun zamandır araştırma konusuydu. Özellikle kalp ve damar sağlığı üzerindeki olumlu etkileri artık herkesçe biliniyor. Ancak 80’li yıllardan itibaren sporun ruh sağlığı üzerindeki etkileride araştırılmaya başlandı.

Araştırmalar gösteriyor ki, düzenli spor yapanlarda depresyon, kaygı ve öfke kontrolüyle ilgili sorunlar düzenli spor yapmayanlara göre çok daha az rastlanıyor. Depresyon ve kaygı yaşayan kişilerle yapılan çalışmalarda da spor yaptırılan gruptakilerin semptomlarında spor yapmayanlara oranla çok daha hızlı bir biçimde azalma görülüyor.

Yaşlılar üzerinde yapılan çalışmalar ise aynı ölçüde etkileyici. Spor beyin hücrelerinin daha uzun yaşamasını sağladığı için düzenli egzersiz yapan yaşlılar bunama konusunda, yapmayanlara oranla daha çok avantajlılar.

Peki spor bunu nasıl sağlıyor? Nasıl oluyor da beynimiz, ruh sağlığımız üzerinde bu kadar etkili olabiliyor? Spor sayesinde bazı faktörler devreye giriyor:

Biokimyasal faktörler: Spor yapıldığında vücut endorfin salgılar. Endorfin doğal bir ağrı kesicidir. Bunun yanı sıra salgılanan norepinefrin ve serotonin gibi nörotransmiterlar antidepresan gibi çalışarak kişinin daha iyi, daha mutlu hissetmesini sağlar.

Fizyolojik faktörler: Tansiyonun düşmesi, nabzın düşmesi ve daha kolay nefes alabilmek beyne daha fazla kan gitmesini ve kasların da daha iyi gevşeyebilmesini sağlar.

Psikososyal faktörler: Spor yapmak yağların azalması ve vücudun şekle girmesini sağlar. Günümüzde beden imajı neredeyse bir takıntı halini almıştır. Spor yapan insanların beden imajında bir gelişme olur. O da özgüvenlerinin artmasını sağlar.Bedenini, görünüşünü kendi çabasıyla değiştirmek , geliştirmek insana “kontrol” hissi verir. Bu da özgüvene katkıda bulunan bir faktördür. Bunun yanı sıra spor yaparken sosyal bir ortamda, insanlarla iletişim içinde olmak da sporun ruh sağlığına yararlarından biridir.

“Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur” sözünü artık araştırmalar da destekliyor. Herkesin spor yapmak için bir nedeni vardır. Ama bilinen o ki, ister spor salonundan çıkmayın, ister haftada bir iki kez yapın, düzenli spor herkesi iyi hissettirir!

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşır mısınız?

  • YENİ
  • YORUM