Stresten Kurtulmanın Yolları!

Stresten Kurtulmanın Yolları!

Stresten kurtulmanın yolları:
1) Stresten kurtulmak için öncelikle dengeli ve sağlıklı bir beslenme programı uygulayın.

2) Fazla kilonuz olduğunu düşünüyorsanız ki bu da sizin görüntünüzden ve giyim şeklinizden hoşnut olmamanıza yol açacağı için ,ayrıca hareket kapasitenizi sınırlayacağı için sizi strese sokacaktır. Bu konuda bir diyetisyene müracaat ederek yardım alın. Kesinlikle sizin vücut yapınıza uygun olmayan ve çok düşük kaloroli şok diyetler uygulamayın.

3) Stresten kurtulmak için beslenmenize dikkat edin. Beslenmenizde omega 3 ve omege 6 yağ asitleri açısından zengin balık, protein açısından zengin et ve süt ürünlerine, seratonin hormonu salgılanmasına yardımcı olan karbonhidratlara ve lifli gıdalara özellikle yer verin.

4) Hergün düzenli olarak 1,5 lt kadar su için ve özellikle stres altındayken terlemeden dolayı su kaybını ve ağız kuruluğunu önlemek için su için.

5) Haftada 3 gün egzersiz yapın, en azından 1 saar kadar yürüyün. Özellikle açık havada yapılacak egzersizler stresle başa çıkmada etkili olan hormonların salgılanmasına yardımcı olur.

6) Hergün çok geç saatlerde olmamak kaydı ile belirli bir saatte yatmayı ve sabahları belirli bir saatte kalkmayı alışkanlık haline getirin. Uykunuzu yeterince aldığınıza emin olun, güne stresle başlamayın.

7) Hatta daha kaliteli bir uyku için yatmadan önce ılık bir duş alın, sıcak bir bardak süt yada bitki çayı için,rahatlatıcı müzik dinleyin yada hoşunuza gidecek birşeyler okuyun.İşle yada ertesi gün yapacaklarınız ile ilgili hiçbir şey düşünmeyin.

8) Çok yoğun bir tempoda çalışıyorsanız, belirli aralıklarla mola verin, dik oturun, gözlerinizi kapatın 10 dk kadar zihninizi boşaltın, sevdiğiniz şeyleri ve olmak istediğiniz bir yeri hayal edin. Belirli aralıklarla iş yerinde dolaşın, yürüyün yada merdiven inip çıkın bu kan dolaşımınızın harekete geçmesine yardımcı olacaktır.

9) Stresten kurtulmak için ne olursa olsun eve iş getirmeyin.

10) Eşinizi, sevdiklerinize, çocuklarınıza mutlaka zaman ayırın. Bu süreleri dolu dolu, kaliteli bir şekilde geçirin. Aile birliğinin korunmasına ve aile bağlarının güçlendirilmesine önem verin. Düzenli aralıklarla aile büyüklerinizi arayın ve ziyaret edin.

11) Gün içinde kendinize ve hobilerinize zaman ayırın. Bu kitap okumak yada müzik dinlemek, yürüyüş yapmak ,sevdiğiniz bir arkadaşınızla bir kafede oturup sohbet etmek de olabilir.

12) Evde yada iş yerinde yapabileceğinizden fazla sorumluluk almayın. İşlerinizi daima aciliyet ve önem sırasına göre yapın kimse aynı anda herşeye birden yetişemez. Stresle baş edebilmek için Zamanınızı iyi kullanın gerek evde gerek iş yerinde günlük ve haftalık plan ve programlar yapmak size yardımcı olacaktır.

13) Stresten kurtulmak istiyorsanız “hayır” diyebilmeyi başarmalısınız. En yakınlarımız bile bazen içinde bulunduğumuz stresi ve koşturmacayı gözardı ederek çok talepkar yada bencil olabilirler.

14) Gerek evde gerek iş yerinde eğer ihtiyacınız varsa mutlaka yardım, destek isteyin. Siz bunu dile getirmedikçe insanların farketmesini beklemeyin.

15) Sizi zorlayan, samimiyetine inanmadığınız ve size keyif vermeyen kişilerle bir arada olmayın. Bu eskiden çok samimi olmanıza rağmen şimdi size hiçbirşey ifade etmeyen bir okul arkadaşınız bile olabilir.

16) Stresle başa çıkmanın diğer bir yolu ise insanların boş yere vaktinizi çalmasına izin vermemektir..

17) Sizin için stres kaynağı olan olaylara yada öfkelendiren durumlara farklı açılardan bakmayı deneyin. Neden sonuç ilişkileri üzerinde düşünün. İnsan İlişkilerinde empati kurabilmeyi öğrenin. Unutmayın her zaman biz haklı olamayız.

18) Stresiniz ve öfkeniz ile başa çıkmayı öğrenin. Acele karar vermeyin, nefes alma tekniklerini deneyerek sakinleşmeye çalışın, sonradan pişman olacağınız sözler sarf etmeyin. Gerekirse bir süre bulunduğunuz ortamı ter edin ve sakin kafa ile durumu yeniden değerlendirin.

19) Stresten kurtulmak için iyimser olmayı, gülümsemeyi ve esprili olmayı ihmal etmeyin.

20) Sıkıntılı anlarınızda başarılarınızı kendinize hatırlatın ve gelecek için neler yapmak istediğinizi liste yaparak planlayın.

21) Unutmayın ki şu anda sizi çok üzen yada kızdıran bir olayı bir yıl sonra muhtemelen hatırlamıyor olacaksınız.

22) Geçmişte olanlarla çok fazla uğraşmayın. Gelecek için planlar yapın ancak bunun için kafanızı çok yormayın. En önemlisi içinde bulunduğunuz anı yaşayın.

23) Belirli aralıklarla tatile çıkın. Özellikle doğa ile içiçe olabilecek imkanlar yaratın.

24) İnançlarınızı güçlü tutun. Bu iç huzurunuz açısından önemlidir.

25) İhtiyacı olanlara maddi, manevi yardım edin. Bu sizin kendi gözünüzdeki değerinizi arttıracaktır.

26) Her yolu denemenize rağmen stresiniz ile başa çıkamıyorsanız mutlaka bir uzman psikolog yada psikiyatristten yardım alınız.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşır mısınız?

  • YENİ
  • YORUM