Tırnak Hastalıkları ve Tedavi Yolları

Tırnak Hastalıkları ve Tedavi Yolları

Şikayet: El veya ayak tırnaklarınız renk değiştirdi, kırılıyor, kalınlaştı, uçları çatlıyor ya da oyuk oyuk oldu. Ayak tırnaklarınızın etrafında ağrı, şişme ve kızarıklık da olabilir.

Tırnak Sorunlarının Nedenleri
Onikomikoz (mantar enfeksiyonu): Tırnağınız kalınlaştı ve sarardı, tırnak ucuna doğru küçük bir ayrımla bir birikinti oldu. Tedavi edilmezse, tırnağınızın tümü bölünür, şekli bozulur veya düşebilir. Mantar sadece yaralanırsanız veya başka bir deri hastalığınız varsa tırnakları etkiler. Ayak tırnakları enfeksiyonu yaralanma olmadan da oluşabilir. Kendi kendine tedavi edebilirsiniz veya doktora gitmelisiniz. El tırnaklarının iyileşmesi 6 ay, ayak tırnaklarının iyileşmesi 1 – 2 yıl sürebilir.

Tırnak kırılması: Tırnaklarınızda çatlaklar var ve uçları kırılıyor. Bu acı vermez, iyileşebilir, ama hiçbir zaman geçmez. Tırnak kırılması kalıtımsal olabilir ve bazen yaralanmayla görülür. Kendi kendine tedavi yeterlidir.

Diğer Nedenler
Ayak tırnağının batması, dolama, el veya ayak tırnağı yaralanması, sedef hastalığı

Kendiniz Ne Yapabilirsiniz?
– Ayak tırnağı batıyorsa, ayak parmağı ağrısı bölümüne bakın.

– El tırnağı batıyorsa, tırnağınızı dümdüz kesin ve köşelerini yuvarlatmayın. Pamuklu çubukla günde iki kere köşesinden kaldırın ve bu bölgeyi temiz tutun.

– Tırnağa kan oturması: Kağıt atacının ucunu açıp ocakta ısıtın. Elinizi yakmamak için öteki ucunu tutagaçla tutun. Sıcak ucu bastırmadan hafifçe tırnağınıza değdirin, kanın dışarıya akması için acıtmayan bir delik oluşacaktır. Basıncı hafifletmek için bu işlemi tekrar edebilirsiniz.

– Mantar enfeksiyonu: Yıkandıktan sonra el ve ayaklarınızı iyice kurulayın. Saç kurutma makinesini en aç sıcaklığa getirerek tırnağı kurutun. Mümkün olduğu kadar çıplak ayakla gezin, sentetik çorap ve ayakkabıdan uzak durun. Bulaşık yıkarken, temizlik yaparken veya elinizi suya veya kimyasallara sokacağınız zaman pamuklu lateks veya lastik eldiven kullanın. Reçetesiz satılan ilaçlar çoğu kez işe yaramaz.

– Tırnak kırılması: Renksiz oje sürün. Ojeyi çok sık çıkartmayın. Temizlik yaparken pamuklu lateks veya lastik eldiven giyin. Tırnaklarınızın etrafındaki deriye krem sürün.
– Dolama söz konusuysa (parmak ağrısı/yaralanması bölümüne) bakın.

Önlem
– Tırnaklarınızı temiz tutun. Her hafta düzenle dümdüz kesin. (Aşırı kısa kesmeyin, parmaklarınızın bitimi kadar olmalılar.) Tırnaklarınızı ve tırnak derinizi yemeyin, koparmayın ve yırtmayın.
– Sık aseton kullanırsanız tırnaklarınızı kurutursunuz. Tırnak güçlendiricilerinden, takma tırnaklardan ve tırnak derisi alma aletinden kaçının. Bunlar tırnakların rengini değiştirir, tırnakları kırar, etraflarındaki doğal korumayı yok eder ve tırnaklarınızın altında kötü reaksiyonlara yol açar.

MESS’in katkılarıyla

Sosyal Medyada Paylaşın:

4 yorum

  1. Merhaba
    El tırnaklarımda sorun yaşamıyorum, ama ayak tırnaklarımda tırnak üzerinde beyaz deriler oluşmaya, tırnak sararmaları oluşmaya başladı. Ayak tırnaklarımda oje kullanmıyorum. Bu sorun neden kaynaklanmış olabilir nasıl bir yol izlemeliyim bilgi alabilir miyim? Teşekkürler.

  2. merhaba benim 4 yaşında premature bir oğlum var.el ve ayak tırnakları önce teker teker kabarıp daha sonrada kendiliğinden dökülmeye başladı.acaba neden olabilir? yardımcı olabilirmisiniz. çok üzülüyorum ve korkuyorum acaba kötü birşeymidir diye.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşır mısınız?

  • YENİ
  • YORUM