Tüp Bebek Tedavisinde En Çok Sorulan Sorular ve Cevaplar

Tüp Bebek Tedavisinde En Çok Sorulan Sorular ve Cevaplar

Tüp bebek tedavisi herkesin merak ettiği birçok aşama içeriyor ve günden güne bu tedaviye olan gereksinim artıyor. Bu sorulara doğru şekilde cevap vermek gerekiyor çünkü insanların korkup kaçması ve çekinmesi gerekmeyen tüp bebek uygulaması, insanları mutlu edebilecek bir teknoloji olmaya devam edecek.

Tüp bebek uygulaması sırasında cinsel ilişkiye girebilirsiniz ancak yumurta keseleri büyüdükten sonra, önlem olarak ilişkiye girmemeniz tavsiye edilebilir. Ayrıca sperm toplama gününden önceki süre zarfında da baba adayının cinsel ilişki kurmaması gerekir. Tüp bebekte dış gebelik oranları çok düşüktür ancak her zaman bir risk bulunmaktadır. Günümüzde genetik tarama, her gebelik için önerilmektedir ancak tüp bebekte bu uygulama daha kolay gerçekleştirilir. Tüp bebek merkezlerindeki genel taramalar her türlü kromozom bozukluğuna ve embriyonun başına gelebilecek risklere dair bilgi verir.

Tüp bebek tedavisi ile ilgili bir sayı sınırlaması yoktur. Her deneme başarısızlıkla sonuçlanıyorsa, durumun altında yatan belirlenir, şartlar ona göre uygunlaştırılır ve yeniden deneme yapılır. Uygulamada embriyo transferi için belirli bir gün sınırlaması yoktur, kadından kadına transfer zamanı değişiklik gösterebilir. Sperm bağışı mastürbasyon odalarında yapılır ancak bu konuda stres ve endişe duyan hastalara gerekli zaman tanınmaktadır. Eğer ereksiyon problemi varsa, cerrahi işlemle de sperm örnekleri alınabilir.

Tüp bebek tedavisinde erkeğin yaşı da kadının yaşı kadar önemlidir. Erkeğin genel sperm kalitesi yaşla birlikte ve 55 yaşın üzerindeki erkeklerin sperm hareketliliği %54 oranında azalır. Bu azalmaya bağlı olarak, çiftlerin yaşı ne kadar genç olursa, tüp bebek tedavisinde başarı oranı da o kadar artar.

Azospermi denilen ve spermin olmaması olarak adlandırılan durumda da tüp bebek tedavisi yapılabilir. Azospermi, erkeklerdeki kısırlık problemlerinin %15’ini oluşturur. Boşalma vardır ancak sperm yoktur. Bu durumda, öncelikle buna neden olan sorun belirlenir ve onun tedavisine yoğunlaşılır. Daha sonra, tüp bebek tekrar denenir. Anne ve babada oluşan genetik sorun, tüp bebek yönteminde yapılan ön hazırlıklar ve genel tarama testleri nedeniyle, önceden tespit edilebilir. Tüp bebekte sperm yıkama yapılır ve en sağlıklı sperm seçilir. Aynı zamanda embriyoda oluşabilecek anormallikler de araştırılır.

Tüp bebek tedavisinde başarı oranı, anne ve baba adaylarının genel sağlık durumuna, yaşlarına, kullandıkları ilaçlara, geçmiş tüp bebek denemelerine ve bu başarısızlığın nedenlerine, hormonal değerlere, embriyo kalitesine, bağışıklık sistemine, çiftin sürece uyumuna ve tüp bebek merkezinin donanımına göre değişmektedir. Turner sendromu, en çok görülen kromozomal sorunlardan biridir ve sadece kız çocuklarında olur. İlerleyen yaşlarda infertiliteye neden olan bu durumda, tüp bebek yapıldığından başarı oranları yüksektir.

Tüp bebek tedavisi öncesinde, rahim tüp filminin çekilmesi önerilmektedir. Çünkü rahim içinin tüm özellikleri incelenir ve işlevi ile ilgili bir sorun olup olmadığına dair ipucu verebilir. Ayrıca eğer bir sorun çıkarsa, histereskopi yapılabilir ancak işlem zorunlu değildir. Tüp bebek tedavisinde, tüplerin açık ya da kapalı olması önemli değildir. Fakat embriyonun rahim içine sağlıklı şekilde tutunması için tüplerin de sağlıklı olması gerekir. Eğer rahime giriş kapalıysa, düşük ya da dış gebelik yaşanabilir.
Yumurtalık kisti veya miyom varsa, tüp bebek uygulanabilir. Ayrıca bu durumda normal yollarla da hamile kalınabilir. Genel olarak, miyomun türü, boyutu, sayısı ve oluştuğu yer önemlidir. Yumurtalık kistleri kötü huylu değilse, cerrahi işleme gerek duyulmaz. Kemoterapi ve bazı ilaçlar üreme yeteneğine zarar verebilir ve bu durumda embriyolar dondurulabilir. Dondurulmuş embriyolar, genel olarak hayat boyu kullanılabilir.

Tüp bebek tedavisi için sperm sayısının yanında diğer sperm özellikleri de önemlidir. Cinsel ilişki ile hamilelik oluşması için, sperm konsantrasyonu 15 milyon ve sperm sayısı da en az 39 milyon olmalıdır. Değerler azaldıkça gebe kalma şansı da düşecektir. Sperm sayısını çeşitli şekillerde artırabilirsiniz. Dengeli beslenmek, sağlıklı kiloda kalmak, hafif spor yapmak ve sigara ve alkol gibi kötü alışkanlıklardan kurtulmak sperm sayısını artırabilir. Ayrıca aşırı egzersizden kaçınmak, sıcak banyo yapmamak ve uzun süre araba veya bisiklet kullanmamak da etkili olabilir.

Sperm hareketliliği düşükse, bu durumu düzelttikten sonra tüp bebek yapılabilir. Spermin hareketliliği, yumurtayı dölleme kabiliyetini etkiler. Duruma cerrahi yöntemlerle müdahale edilebilir ve ayrıca bazı gıda takviyeleri ve ilaçlar ile hareketlilik artırılabilir. Sperm sayısı az ise, rahime yerleştirmek amacıyla seçilecek embriyo için seçenekler de azalır. Eğer hiç sperm yoksa, cerrahi işlemle sperm alınabilmektedir. Tüp bebek tedavisi sonrası, yumurtalık rezervi tükenmez ancak belirli bir oranda azalır. Aslında her tüp bebek denemesinden sonra sayı giderek düşer ancak bu tüp bebekte başarı şansını etkilemez.

Tüp bebek tedavisi öncesinde, dengeli beslenmek yararlıdır. Başarı oranını artırabilir, sağlıklı kilonun korunmasına yardım edebilir ve böylece rahat bir tedavi süreci geçirebilirsiniz. Ayrıca tedavi sonrasında da, sağlıklı besinler tüketilmelidir. Doğum gerçekleşene kadar folik asit, omega-3 ve demir bakımından zengin beslenmek gerekir.

Polikistik Over Sendromu (PCOS) varsa tüp bebek yaptırabilirsiniz. Ancak önce destekleyici ilaçlar ve doktor önerileri uygulanır. Daha sonra tüp bebek tedavisi yapılır. Tüp bebek uygulamasında herhangi bir sayı sınırlaması yoktur ve çiftlerin isteğine bağlı olarak defalarca yapılabilir. Sperm dondurma işlemi; sperm sorunları oluşmaya başlayan, ilerleyen zamanlarda bebek sahibi olmak isteyen, kanser tedavisi görmeye başlayacak olan ve vazektomi ameliyatı yapılacak kişilere uygulanabilir. Yumurta dondurma işlemi, yumurtalık rezervi azalmaya başladıysa veya herhangi bir üreme problemi ilerlemeye devam edecekse uygulanır.

Başarısız bir tüp bebek tedavisinden sonra, en az 2 ay ve en fazla 6 ay beklemek yeterli olacaktır. Daha uzun süre beklemek, yumurtalık rezervlerinin azalmasına neden olabilir ve motivasyonu düşürür. Mesa, cerrahi işlem ile sperm elde edilmesi işlemidir.

Kaynaklar:
http://americanpregnancy.org/infertility/in-vitro-fertilization/

https://www.bulenttiras.com/tup-bebek-tedavisi-hakkinda-en-cok-sorulan-sorular-ve-cevaplari

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
tüp bebek tedavisi

Düşüncelerinizi bizimle paylaşır mısınız?

  • YENİ
  • YORUM