Vajinismus Nedir?

Vajinismus Nedir?

Vajinismus Nedir?
Vajinismus, cinsel hayatı etkileyen önemli bir sağlık sorunudur. Vajinismus kısaca cinsel ilişki sırasında istem dışı kasılmaların yaşanmasıdır. Kadınlar korku, endişe ve panik yüzünden ilişkiye girmekten kaçınarak bacaklarını sıkıca kapatırlar. Bu rahatsızlığa sahip olan kadınlar cinsel ilişkiye sıcak bakmazlar ve ilişkiye kesinlikle giremezler.

Bu rahatsızlık daha sonra da ortaya çıkabilir. Bir kadın cinsel ilişkiye girmesine rağmen hayatının diğer dönemlerinde bu korkuya sahip olabilir. Dünyada sık görülen bu sorun ülkemizde de önemli ölçüde yaşanmaktadır.Vajinismusun sebebi büyük oranla psikolojik olduğu ifade edilir. Vajinismusa sahip olan hastaların bilinçaltında cinsel ilişki korkusu yatmaktadır.

Vajinismusun Nedenleri Nelerdir?
Ergenlik döneminde kızlara cinsellik hakkında anlatılan yanlış bilgiler. Geçmişte yaşanan ve yaşanma korkusu olan: taciz ve tecavüz. Hamile kalma ve doğum korkusu. İlk deneyimi yaşama ve ilişkinin sancılı olması. Cinselliğin kadınlar için yıpratıcı olduğu fikri. Kızlık zarı yırtılması, kanama ve ağrılar hakkında ki korkular. Enfeksiyon hastalıkları.

Vajinismus sorunu olan bayanların cinsel ilişki sırasında partnerlerini tanıyamamaları ve duygusal uzaklığa sahip olmaları da tetikleyicidir.Partnerle birlilikte cinsellik ve bu konuda ki beklentiler konuşulmalıdır. Bu korkular sadece bayana bağlı olan bir sorun olmadığı bilinmeli ve eşler arasında halledilmelidir.

Eğer bu sorunu eşler çözemiyorsa bir uzmana başvurulmalıdır. Erkeğin sabırlı olması ve bu cinsellik konusunda baskı yapmaması da sağlıklı olur.Bu sorunun çözülmesine en temel yapı ailedir. Çocuklar etraftan duydukları yanlış bilgiler yerine, ebeveyn tarafından bilgilendirilmelidir. Okullarda da cinsellik eğitimleri verilmelidir

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşır mısınız?

  • YENİ
  • YORUM