Vajinismusa Botokslu Çözüm!

Vajinismusa Botokslu Çözüm!

Vajinismus tedavisinde botoks tekniği..
Son dönemlerin en çok tartışılan konularından vajinusmus tedavisinde yeni alternatif botoks yöntemi… Botoksun kronik kasık ağrısı veya ağrılı cinsel ilişki yakınması olan kadınlarda yararlı olduğu belirlendi.
Anadolu Sağlık Merkezi’nden Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op.Dr. İbrahim Sözen’in verdiği bilgilere göre; botoksun vajinusmusda kullanımının olumlu etkisi bilimsel çalışma olarak ilk kez Tahran Üniversitesi doktorları tarafından 2004 yılının Kasım ayında dünyanın en prestijli bilimsel kadın hastalıkları ve doğum dergisi olan Obstetrics&Gynecology dergisinde yayınlandı. Botoksun kronik kasık ağrısı veya ağrılı cinsel ilişki yakınması olan kadınlarda yararlı olduğunu gösteren ilk bilimsel çalışma ise Avusturalya Sydney’de New South Wales Üniversitesi doktorları tarafından yine aynı dergide 2006 Ekim ayında yayınlandı.
Bu yayınların ardından, uygulama ABD-Belçika- İtalya gibi ülkelerle birlikte ülkemizde de özellikle vaginismus için kullanılmaya başlandı.

Tedavi Kimler İçin Uygun?
Vajinismusun en önemli ve öncelikli tedavisi altta yatan psikolojik bozuklukları ortadan kaldırmayı hedefleyen psiko-seksüel terapidir. Bunu destekleyen fizik tedavi yöntemleri ile hastanın vajen çevresinde istemsiz olarak kasılan kasları tanıması sağlanır. Aynı sırada vajinal dilatörler yardımıyla deconditioning-desensitization (duyarsızlaştırma) gerçekleştirilir. Ancak bu tedavilere dirençli bir hasta grubu da mevcuttur. Bu tedaviden bir sonuç alamayan kadınlar veya bu tedavi yöntemini uygulamak istemeyen kadınlar için günümüzde botoks tedavisi bir alternatif oluşturmaktadır. Vajen kaslarına tek seansta ve anestezi altında klinikte uygulanan botoks enjeksiyonları bu kasları tamamıyla gevşetir. Bunun sonucunda cinsel ilişki sırasında istemsiz kasılmalar olmaz. Cinsel ilişkinin kendisi yukarıda belirttiğim vajinal dilatörlerin görevini görür. Hasta çok duyarlı yaklaştığı cinsel birleşme olgusunu rutin ve ağrısız olarak da yaşayabildiğini farkeder, hassasiyet kazanılmış bu konuda bir duyarsızlaşma kazanılmış olur. Yapılan çalışmalara göre; botoksun etkisi geçtikten sonra da cinsel birleşme sırasında vajinusmus tekrarlamamaktadır.

Uygulama Nasıl Gerçekleştiriliyor?
Uygulama poliklinikte hafif bir sedasyon (uyutma) altında yapılıyor, ameliyathane gerektirmiyor. İşlem 10 dakika sürüyor. 1 saat sonra hastalar yürüyerek işlerine veya evlerine gidebiliyor.

Herhangi Bir Yan Etkisi Var Mı?
Çalışmalarda bugüne kadar bildirilmiş herhangi bir kalıcı yan etki bulunmamaktadır. Cinsel yaşamda kötü değil, çok iyi bir etkiye yol açması beklenmektedir. Bilimsel çalışmalar, vajinismusda olsun, kasık ağrısı ve ağrılı cinsel ilişkide olsun, bu tedavinin çok etkin olduğu yolunda birleşmektedirler.

Tedaviyi Tekrar Etmek Gerekiyor Mu?
23 vajinismus hastası üzerinde yapılan ve 2004 yılında yayınlanan bir çalışmada, vajen kaslarına bir seans botoks uygulanması sonucunda 18 hastada tam iyileşme (ağrısız ve başarılı cinsel birleşme) görülürken, 4 hastada hafif ağrı eşliğinde olmakla beraber cinsel birleşme mümkün olmuş, sadece bir hasta 2. seans tedaviye gerek duymuş. Botoksun kas gevşetici etkisi yaklaşık 3-4 ay sürüyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşır mısınız?

  • YENİ
  • YORUM