Varis Oluşumu ve Tedavi Yöntemleri

Varis Oluşumu ve Tedavi Yöntemleri

Varis Neden Olur?
Varisin oluşumunda genetik faktörler çok önemli bir rol oynuyor. Bu açıdan ailesinde varis öyküsü olanların varis başlamadan bir uzmana başvurmalarında yarar var. Varis oluşumunda tek etken ailevi sebepler değildir.

Prof. Dr. Tüzün varisin nedenlerini şöyle sıralıyor:
* Hamilelik
* Şişmanlık
* Ayakta yapılan işler
* Sandalyede oturma
* Düşük lifli diyet ve kabızlık
* Sıkı iç çamaşır
* Hareketsizlik
* Sigara kullanma
* Doğum kontrol hapları

Varis tanısı nasıl konuyor?
Varis ilerledikçe şiddetli ağrı yapıyor. Bacaklarda yanma ve sızlama hissi oluyor. Bu açıdan varis ilerlemeden doktora gitmek gerekiyor. Tanı, damar cerrahının muayenesi ile kolayca konuluyor. Ancak bacak toplardamarlarının fonksiyonuyla ilgili daha detaylı bilgi dupleks ismi verilen ses dalgalarıyla yapılan bir alet vasıtasıyla elde ediliyor. Prof. Dr. Tüzün, “Ana yüzeysel venlerde kapakçıklarda geri kaçırma mevcutsa etkin ve kalıcı tedavi için bu toplar damarın ana sistem ile olan bağlantısı sona erdirilmelidir” diye konuştu.

Varisin tedavi yöntemleri
Varis için üç farklı tedavi seçeneği var.

· Cerrahi yöntem
Genellikle genel anestezi altında yapılıyor ve bir gün yatışı gerektiriyor. Hastanın dikişlerinin alınacağı 7. güne kadar elastik bandajlar sarılı kalıyor. Dikişler alındıktan sonra hastaya bir ay süreyle varis çorabı giydiriliyor.

· Skleroterapi
Tedavinin esasını çok ince özel iğneler kullanılarak, hastalıklı varis damarı içine, damar cidarını tahrip edici bir sklerozan madde verilmesi oluşturuyor.

· Lazer Yöntemi
Lazer veya radyofrekans dalgalarıyla ana yüzeyel toplar damar iç yapılarını bozup bu venlerin bir fibrotik bant haline gelmesi sağlanıyor. Lokal anestezi ile yapılması ve günü birlik tedavi olması üstün özellikleri. Bacakta ameliyatta görülen morluklar ve kan toplanması görülmez. Orta dönem sonuçları ameliyat kadar başarılı olan bu yöntemde varisin tekrarlamaması konusunda yapılan çalışmalar yüz güldürüyor. Lazer tedavisi orta vadede cerrahi operasyonla aynı sonuçları veriyor. Ancak lazer yöntemi bütün varis çeşitlerinde kullanılamıyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşır mısınız?

  • YENİ
  • YORUM