Varisin Nedenleri, Tedavisi İçin Çözümler

Varisin Nedenleri, Tedavisi İçin Çözümler

Varis Nedir?
Varis toplardamarlarda çeşitli sebeplerden dolayı oluşan genişleme sebebiyle oluşan bir sağlık problemidir. Varis hastalığı öldürücü bir hastalık olmasa da kalıcı ve acı verici bir hastalıktır. Fakat uzun bir süre tedavisi yapılmaz ise enfeksiyona sebep olacağından ölüme de götürebilir.

Varisin olduğu bölgelerde genellikle toplardamardan kan dolaşımı ilerleyemez ve geri dönme işlemi uygular. Buda kan dolaşımını bozarak belirli bölgelerde kan miktarının fazla olmasına sebep olur.

Varis Hastalığı Nasıl Fark Edilir?
Varis hastalığını fark etmek için birçok yöntem vardır. Bunlardan en belirgin olanı ise toplardamarların bulunduğu bölgelerde yeşil veya kırmızı renklerde oluşan kızarıklıklar. Bu tür kızarıklar varis hastalığını işaret etmektedir. Başka bir yöntem ise ultrason yaparak varis hastalığının olup olmadığını öğrenmektir.

Varis Hastalığının Belirtileri Nelerdir?
Varis hastalığının belirtileri içerisinde genellikle ayaklarda ve ellerde damarların gözle görülebilir bir hal alması, kan dolaşımının yapılamamasından dolayı cildin bazı bölümünde buruşukluklar, deride içe doğru çöküntüler, bazı bölgelerde şişme, ağrılar, kaşıntılar ve kramplar vardır.

Varisin Nedenleri Nelerdir?
Varis hastalığın nedenleri genetik yollardan, obezite hastalığından veya damar yolu hastalıkları geçirmiş kişilerde bu hastalığın oluşmasına sebep olmaktadır.

Varis Hastalığının Tedavisi Nasıl Yapılır?
Varis hastalığının tedavisi çok çeşitlidir. Tedavi yapılması için öncelikle varis hastalığının derecesi ve hastalığın oluştuğu bölgenin bilinmesi gerekir. Bilinen bu bilgilere göre çeşitli tedavi yöntemleri uygulanabilir. Tedavi yöntemlerinden bazıları ise ilaç tedavisi, diuretik tedavisi, antibiyotik tedavi ve lazer tedavisidir. Genel olarak ilerlememiş varis hastalarında ilaç tedavisi ve diuretik tedavisine başvurulur. Derecesi yüksek olan varis hastalarında ise antibiyotik tedavisi ve lazer tedavisi kullanılmaktadır. Tedavi yöntemleri arasında en hızlı sonuç alınanı lazer tedavisidir. Aralarında en masraflı olan tedavide lazer tedavisidir.

Varis Çorabı Kullanımı
Varis çorabının en büyük faydası, bacaklarınızdaki kan akış hızına yardımcı olmak ve bacaklarınızdaki şişmeyi önlemektir.

Bu konuda dikkat edilmesi gereken konular şunlardır;
Varis çorabını kendi belirlemiş olduğunuz süreye göre değil, doktorunuzun size önerdiği süre zarfınca kullanınız.
Varis çorabını sabah yataktan çıkmadan önce giymeye dikkat edin.Ancak gün içinde çorabı çıkarmanız gerekirse, tekrar giymeden önce bir süre bacaklarınızı biraz yüksekte tutup uzanın.Daha sonra giyebilirsiniz.Varis çorabını gece yatarken kullanmanıza gerek yoktur.

Diğer Önemli Hususlar
Varis çorabını uzun süre kullanmak isterseniz, giyerken ve çıkarırken mutlaka özen göstermelisiniz.
Çorabınızı kırışık bırakmamaya dikkat edin, çünkü kırışık olan yerlerde çorap bacağınızı sıkar bu da kan dolaşımına engel teşkil edebilir.
Haftada en az 1 defa yıkamalısınız.
Ancak yıkarken kesinlikle sıcak su, çamaşır makinesi, deterjan kullanmayın.
Çorabı ters çevirin ve beyaz bir kalıp sabun ile ılık suda çalkalayarak yıkayın, sakın ovuşturmayın.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşır mısınız?

  • YENİ
  • YORUM