Vitamin Deyip Geçmeyin! Hangi Vitamin Hangi Hastalığa Faydalı?

Vitamin Deyip Geçmeyin! Hangi Vitamin Hangi Hastalığa Faydalı?

İnsanoğlu çok yoğun tempoya ayak uydurmak ve yaşamak için besinlerden aldığı vitaminlere ihtiyaç duyuyor. Peki vitaminler hakkında ne kadar bilgiye sahipsiniz. Hangi vitamin hangi hastalığa faydalı?…

C vitamini: Diş ve kemikleri korur. Eksikliğinde ise vücut direncinin azalması, kemik ve eklem hastalıkları, deri ve dişetlerinde kanamalar, yara iyileşmesinin gecikmesi, kilo kaybı, deri hastalıkları, halsizlik, uyku bozuklukları, kas krampları oluşabilir. En çok maydanoz, kivi, biberiye, asma yaprağı, çilek, ıspanak ve mandalinada bulunur.

E vitamini: Kalp hastalığına karşı koruyucu etkisi nedeniyle çok önemli. Bazı kanser türlerine yakalanma riskini azaltıyor. Alzheimer hastalığının ilerlemesini yavaşlatıyor. Parkinson hastalığına karşı koruyucu etkisi de var. Yaşlı kişilerde bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Yeşil yapraklı bitkiler, yağlı tohumlar, tahıl taneleri ve baklagiller E vitamini yönünden çok zengin.

Beta Karoten: A vitaminin bir formatı olan bu vitamin, havuçta ve turuncu sebzelerde bulunuyor. Yaşlılığı geciktirici etkisi var.
Çinko: Bir mineral olan çinkoyu vitamin kapsülü olarak da edinmek mümkün. Kırmızı et, karaciğer, yumurta, deniz ürünleri, fasulye, bezelye ve fındık bol miktarda çinko içeriyor.

Üzüm çekirdeği ekstreleri: Üzüm ve kırmızı şarapta mevcut. Kalbi koruyor, kansere karşı direnç sağlıyor, varis tedavisinde yardımcı oluyor. Aynı zamanda cinsel gücü artırıyor. Yaşlanmayı da yavaşlatıyor.

Selenyum: Kapsül şeklinde alınabilecek bu vitamin, fındık, ceviz, deniz ürünleri ve tavukta bulunuyor. Yaşlanmayı geciktiriyor. Damarların daralmasını ve sertleşmesini engellediği için kalp krizi ve felce karşı etkili.

Alfa Lipoik Asit: Vitamin kapsülleri halinde satılıyor. Yaşlanma etkilerini azaltıyor. Yaşlılarda beyin fonksiyonlarını güçlendiriyor. Karaciğeri koruyor, yaşlanmayı geciktiriyor.

Melatonin: Bu vitamini kapsül halinde almak mümkün. Besinlerde çok az bulunuyor. Uyku düzensizliğinde mucizevi etkileri var.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşır mısınız?

  • YENİ
  • YORUM