Vitiligo Hastalığını Tanıyalım

Vitiligo Hastalığını Tanıyalım

Vitiligo nedir?
Vitiligo derinin çeşitli yerlerinde görülen derinin beyazlamasıyla seyreden beyaz lekeler tarzında görülen bir dermatolojik hastalıktır. Derinin pigment adı verilen yani deriye renk veren maddelerin kaybedilmesiyle oluşan otoimmun bir şekilde ortaya çıkan bir hastalıktır.

Vitiligo bulaşıcı bir hastalık değildir. Genellikle 30 yaşından sonra görülen vitiligo bazen doğumdan itibaren de görülebilmektedir.

Vitiligo Belirtileri Nelerdir?
Özellikle ağız kenarında, göz çevrelerinde, genital bölgede, koltuk altında, kollarda beyaz lekeler şeklinde tıbbi olarak makul adı verilen deri bozukluğu ile karakterizedir. Hastalık ilk çıktığında deride belli noktalarda 3 cm ye kadar genişlikte tebeşir beyazı renkte plaklar gösterir. Bu plaklar zamanla genişler ve genellikle simetrik olarak artar. Vitiligo kenarlara doğru genişlerken çevresinde kızarık ve kabarık bir görüntü vardır.

Vitiligo hastanın iç organlarına veya hayati fonksiyonlarına etki etmez. Sadece görünüş olarak farklılık göstermenize neden olur. Bazen başka deri hastalıkları ile birleşerek deride 3 farklı rengin aynı anda olmasına da neden olabilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

1 Yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşır mısınız?

  • YENİ
  • YORUM