Vücudunuzdaki Benleri İyi Tanıyın!

Vücudunuzdaki Benleri İyi Tanıyın!

Vücudumuzda birçok ben bulunur. Bir insanda irili ufaklı ortalama 30-40 ben olabilir. Bu benler kahverengi, siyah tonlarda birden fazla renkte olabilir.Ciltle aynı düzeyde veya ciltten kabarık benler olabilir.

Ancak benlerin hepsinin alınması gerekli değildir. İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi uzmanlarının verdikleri bilgilere göre, belli kriterler benlerin alınması için endikasyon doğurur.

Peki hangi benler alınmalı?

Alınması Gereken Benlerin Özellikleri

● 5 mm den büyük olanlar
● Birden fazla renk içerenler
● Çevresi düzensiz, belirsiz, silik olanlar, bir tarafa akıyor izlenimi verenler
● Üzerinde yara açılan, kanamaya meyilli benler
● Etrafı kızaran benler
● Sıkça tahriş olan (saç içinde, elbise askısı, gömlek yakası bölgesinde) benler

Koyu Renkli Benler Risk Taşıyor!

Koyu renkli benler (melanotik nevüsler) belli oranlarda kansere dönüşme riski taşırlar. Bunlarda korkulan yan deri kanserine dönüştüklerinde kanseri gizlemeleridir.
Hastada riskli görülen benler yukarıdaki bulgular, dermatoskopi ve klinik tecrübeye göre sınıflandırılarak şüpheli olanlar cerrahi olarak alınmaktadır. Bunlar daha sonra patolojik incelemeye gönderilmektedir.

Doktor Kontrolünü İhmal Etmeyin

Benleri fazla olanlar, güneşe çok sık maruz kalanlar (çiftçi, balıkçı, turizmci), açık tenli olanlar belli aralıklarla doktor kontrolüne (Plastik Cerrahi veya Dermatoloji Uzmanı)gitmelidir.
Atmosferdeki ozon tabakası incelmesi ve çevre koşularının bozulması (kanserojen atıklar ve maddelerin artışı) deri kanserlerinin görülme sıklığını oldukça artırmıştır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

1 Yorum

  1. Merhabalar ben boynumda dogustan kahverengi derinin dışına dogru olan bi ben var simdiye kadar herhangi bi sorun yasamadim ama 3 4 gündür etrafi kizarmis ve aciyor tehlikeli bisey olabilir mi???

Düşüncelerinizi bizimle paylaşır mısınız?

  • YENİ
  • YORUM