Yaşlılık Lekeleri Nasıl Giderilir?

Yaşlılık Lekeleri Nasıl Giderilir?

Yaşlılık lekeleri, kırışıklıklar kadar doğal olmakla birlikte bazı lekeler cilt kanserinin habercisi olabilir. Doğal olmayan bütün çiller ve benler uzmanlarca incelenmelidir, aynı şekilde yaşlanma lekeleri için de uzman fikrine başvurulmalıdır. Genelde bu lekeler karaciğer lekeleri olarak bilinse de, esasen karaciğerle ilişkili değildir. Yaşlanmaya bağlı lekeler karaciğer işlev bozukluklarıyla ilişkilendirilmekteydi, fakat yapılan araştırmalar neticesinde bu kanının yanlış olduğu tespit edilmiştir.

Karaciğerle ilgili problemler derinin görünüşüne etki edebilir; ancak yaşlanma lekelerinin büyük bir bölümü, ilerleyen yaşa ve güneş ışığının olumsuz etkisine bağlıdır. Bazen her türlü önleme rağmen tertemiz bir cilt sağlanamaz, böyle kişiler için genetik bir yatkınlık söz konusu olabilir. Yaşlanma lekeleri nadir de olsa strese bağlı olarak da görülebilir.

Basitçe; yaşlanma lekeleri, güneş ışığına düzenli maruziyet ve cildin yaş aldıkça kendini yenileyememesine bağlanabilir. Buradan yola çıkarak eğlenceli güneş banyoları (ve ultraviyole ışınlarına maruz kaldığımız her faaliyet) aslında yaşlanma lekelerine sebep teşkil eder. Lekeler yüzde, ellerde, omuzlarda, kolların arka tarafında, kısacası vücudun güneş ışınlarının tehlikeli ultraviyole etkisine açık bütün bölgelerinde meydana çıkar. Lekelerin oluşması ihtimalini azaltmak için kendinizi güneşten korumanız yapabileceklerinizin en iyisidir. Güneş ışığına direk maruz kaldığınız süreyi azaltmalı ve teninizi mümkün olduğunca örten kıyafetleri tercih etmelisiniz. Bu önlemlerle güneşin olumsuz etkisini büyük ölçüde bloke edebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşır mısınız?

  • YENİ
  • YORUM