Diş Hekimi Elis Esen
Diş Hekimi Elis Esen
dt.elisesen@gmail.com
Ağız ve Diş Sağlığında Doğru Bilinen Yanlışlar
  • 0
  • 1676
  • 13 Mayıs 2016 Cuma
  • +
  • -

Ağız ve Diş Sağlığında Doğru Bilinen Yanlışlar

1.Dişleri sert fırçalamak: Diş fırçasının kıllarının sert olması ve sizin bastırarak fırçalamanız dişleri daha iyi temizlemez. Dişin en dış kısmında bulunan mine tabakası aşınır ve bu aşınmanın ilerlediği vakalarda ciddi hassasiyet problemleri ortaya çıkmaktadır.

2.Dişleri tuz/karbonat ile fırçalamak: Dişlerin tuz/karbonat vs gibi maddelerle fırçalanmasının dişleri beyazlattığı yönünde yanlış bilgilendirmeler mevcuttur. Dişlerinizi beyazlatmadığı gibi, bu maddelerin partikül büyüklüğünden dolayı, diş minesinin çizilmesine de sebep olabilirsiniz.

3.Diş protezlerini çamaşır suyu ile yıkamak: Takıp çıkartılabilen hareketli protezi olan hastalar, protezlerin daha temiz veya daha beyaz olacağı düşüncesi ile protezlerini çamaşır suyunda bekletmektedir. Çamaşır suyu oldukça güçlü bir kimyasaldır ve toksiktir. Protezlerin temizliğinde asla yeri yoktur.

4.Ağrıyan dişin üzerine aspirin koymak: Ağrıyan dişin üzerine konulan aspirin, o dişin çevresindeki dişetine zarar vermektedir. İlaçları kurallarına dikkat ederek kullanınız. Yutulacak veya ağza sürülecek ilaçlar bellidir. Karıştırmayınız.

5.Diş eti kanayınca fırçalamayı bırakmak: Diş etinin kanaması, diş etlerinizdeki bir problemin en erken habercilerinden biridir. En kısa sürede diş hekiminize muayene olmanız gerekir. Hiçbir durumda diş fırçalamayı bırakmayınız. Aksi takdirde, ağızda var olan problemli durum, daha da kötüleşecektir.

6.Diştaşı temizliği dişleri inceltir: Diştaşı temizliği ile dişin üzerine yapışmış olan plaklar temizlenir. Plakların ağız sağlığında yeri yoktur. Çok fazla plak birikimi olan hastalarda, dişlerin üzerindeki fazla plak tabakası kalktığı için incelmiş gibi bir hissiyat oluşur. Fakat asla dişlerin incelmesi söz konusu değildir. Dişleriniz olması gereken hale getirilmiş olur.

7.Hamilelikte diş tedavisini ertelemek: Hamilelikte diş tedavileri güvenli bir şekilde yapılmaktadır. Kadın doğum uzmanınızdan alınan onay kağıdı ile birlikte gerekli müdahaleler yapılabilir.

8.Diş teli yetişkinlere takılmaz: Diş teli her yaşta takılabilir. Çeneler ve dişlerin ortodontist tarafından muayenesi ile uygun vakalarda her yaşta takılabilir ve sonuç alınır.

Diş Hekimi Elis ESEN

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşır mısınız?