Diş Hekimi Elis Esen
Diş Hekimi Elis Esen
dt.elisesen@gmail.com
Ağız Yaraları ve Aftlar
  • 0
  • 1879
  • 10 Ocak 2019 Perşembe
  • +
  • -

Ağız Yaraları ve Aftlar

Ağız sağlığını oluşturan en önemli yapılardan biri tabii ki dişlerdir. Fakat ağız içerisindeki diğer dokuların sağlığını da göz ardı etmemeliyiz. Ağız yaraları, birçok insanın dönemsel olarak yaşadığı bir problemdir.

aft
Aft

Ağız yaraları; dudak mukozası, yanak, diş eti vb gibi ağız içinde çeşitli bölgelerde olabilmektedir. Etrafı kırmızı, hassas ve ağrılıdırlar. Bazı durumlarda oldukça rahatsız edici olabilirler. Aftların oluşmasında birçok etken söz konusudur. Kişinin ağız içinde belirli bir bölgeyi devamlı ısırması veya yanlışlıkla yabancı bir cisim ile ağız mukozasının tahriş edilmesi aftlara sebep olabilir. Fazla asitli içecek tüketilmesi, çok acı, çok baharatlı gıdaların alınması, bu yaraların oluşumuna zemin hazırlayabilir. Vitamin (özellikle B ve C vitamini) ve mineral eksiklikleri, bağışıklık sisteminin zayıflaması, stres gibi sebeplerle ağızda aftlar oluşmaktadır.

Aftların net bir tedavisi yoktur. Semptomatik yani kişinin şikayetlerini azaltmaya yönelik tedaviler uygulanmaktadır. Çeşitli krem ve gargaralar reçete edilmektedir. Aftlar ortalama 7-10 gün sürecinde kendiliğinden iyileşmektedir. Bu süreç içerisinde o bölgeyi tahriş etmemeye dikkat edilmeli, çok sıcak, baharatlı, acılı, asitli gıdalardan kaçınılmalıdır. Yumuşak gıdalar ile beslenilebilir. Gerekli durumlarda vitamin takviyeleri reçete edilebilir.

Sağlıklı günler dilerim.

Diş Hekimi Elis ESEN
05442062016
ÇAPA-İSTANBUL

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşır mısınız?