Diş Hekimi Elis Esen
Diş Hekimi Elis Esen
dt.elisesen@gmail.com
Ağızdan Nefes Alma
  • 0
  • 1486
  • 08 Eylül 2018 Cumartesi
  • +
  • -

Ağız ve diş sağlığı sadece dişler değil; dil, diş, dişeti, yanak, dudak, ağız tabanı vs gibi birçok bölümü ilgilendirmektedir. Buradaki sorunlardan biri de, sıkça karşılaştığımız ağızdan nefes alma durumudur.

Ağızdan nefes almanın değişik sebepleri olabilmektedir. Sadece yanlış bir alışkanlık da olabilir veya burun deviasyonu, alerjik durumlar, tıkanıklıklar, astım gibi daha ciddi sağlık sorunlarının bir habercisi de olabilmektedir. Ağızdan nefes almak, basit bir şey gibi görünse de, aslında ağız ve diş sağlığı üzerinde de ciddi etkileri olan bir durumdur. Öncelikle ağızdan nefes alınca, tüm ağız bölgesi mikroorganizmalara açık hale gelmektedir. Her türlü mikrop ağız yoluyla vücuda girebilmektedir. Ağızdan nefes alan bir çocuğun, çene gelişimi de bu durumdan etkilenmektedir. Üst çenenin daha az gelişmesine ve daha dar bir yapıda oluşmasına sebep olmaktadır. Bu yüzden çocuklarda ağızdan solunum fark edildiğinde erken müdahale çok önemlidir. Bu sayede çene yapılarının normal gelişimlerine devam etmesi sağlanmaktadır. Ağızdan nefes alan veya geceleri ağzı açık uyuyan bireylerde, diş çürüklerinin arttığı, diş eti sağlığının bozulduğu görülmektedir.

Ebeveynler olarak, çocuğunuzda böyle bir durumun varlığını kontrol ediniz ve gerekli müdahaleler için doktorunuza danışınız. Yetişkin bireyler olarak, daima rutin diş kontrollerinizi yaptırınız; hatta ağızdan solumanızın esas sebebini çözmek için kulak burun boğaz doktorunuza mutlaka muayene olunuz.

Sağlıklı günler dilerim.

Diş Hekimi Elis ESEN
Çapa-İstanbul
05442062016

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşır mısınız?