Diş Hekimi Elis Esen
Diş Hekimi Elis Esen
dt.elisesen@gmail.com
Aralıklı Dişler – Diş Boşluklarının Kapatılması
  • 0
  • 2929
  • 24 Ekim 2017 Salı
  • +
  • -

Toplumdaki birçok birey, dişleri arasındaki boşluklardan, aralıklı bir görüntüye sahip olmaktan şikayetçidir. Bu durum, genetik yani doğuştan olabileceği gibi sonradan da bazı etkenler ile oluşabilmektedir.

Kişilerin diş yapılarının oluşmasında anne ve babadan gelen genlerin uyumu çok önemlidir. Bir taraftan gelen büyük çene yapısı ve diğer taraftan gelen küçük diş yapısı genleri bir araya geldiği zaman, geniş bir çene üzerinde, aralıklı diş görüntüsünün oluşmasına neden olur. Polidiastema dediğimiz bu durum genetiktir. Bazı kişilerde frenulum dediğimiz, üst dudağın iç tarafındaki kas bağlantısı, öndeki iki dişin arasına kadar uzayarak, bu iki dişin ayrık durmasına sebep olmaktadır. Böyle durumlarda diş aralığı kapatılmadan önce, mutlaka bu kas bağlantısının kesilmesi gerekmektedir (Frenektomi). Diş eti hastalıklarının ilerlemiş olduğu vakalarda, dişlerdeki kemik desteği azalacağından dolayı, dilin ağız içindeki baskısının etkisiyle, dişler yavaş yavaş öne doğru eğilecek ve eskiden aralıklı olmayan dişler, aralanacaktır. Bu durumda ilk önce diş eti hastalığının tedavi edilmesi esastır.

Diş arası boşluklarının doldurulmasında diş teli (Ortodonti), porselen kaplamalar, yaprak porselenler(Lamine)  ve dolgu (Bonding) uygulamalarından faydalanmaktayız. Kişiye özgü durum değerlendirmesi yapılarak, en uygun tedavi seçeneği belirlenir ve istediğiniz estetik görünüme kavuşabilirsiniz.

Sağlıklı günler dilerim.

Diş Hekimi Elis ESEN
05442062016

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşır mısınız?