Diş Hekimi Elis Esen
Diş Hekimi Elis Esen
dt.elisesen@gmail.com
Arayüz Fırçası
  • 0
  • 4724
  • 31 Mart 2017 Cuma
  • +
  • -

Arayüz Fırçası Nedir?
Ağız ve diş bakımının en önemli unsuru şüphesiz ki diş fırçalamaktır. Fakat fırçalama tek başına tamamen yeterli değildir. Mutlaka diş aralarının da temizlenmesi gerekmektedir.

arayuz-fircasi

Arayüz Fırçaları

Diş fırçası, diş yüzeylerini temizlerken diş aralarına ulaşamamaktadır. Diş araları ulaşılması zor bölgeler olabilmektedir. Bu yüzden etkili bir ağız hijyeni için diş ipi veya arayüz fırçalarından faydalanmak gereklidir. Eğer dişler arasında sıkı bir temas mevcutsa, diş eti sağlıklıysa ve diş eti çekilmesi yoksa diş araları, diş ipleri ile temizlenmelidir. Dişler aralıklı ise veya diş eti çekilmesinden kaynaklı bir aralanma mevcut ise o zaman arayüz fırçaları kullanılmalıdır. Arayüz fırçalarının çeşitli kalınlıkları vardır ve farklı renk kodları ile ayrılmıştır. Sizin ağzınıza uygun olan kalınlık, hekiminiz tarafından belirlenecektir. Uygun olmayan fırçaların kullanımı diş etlerinize zarar verebilmektedir. Bu yüzden hekiminizin talimatlarına mutlaka uyunuz. Arayüz fırçasını dişleri fırçaladıktan sonra, diş aralarına sırasıyla yerleştirerek, 1 veya 2 kere ileri geri hareketi ile diş arası temizlenir. Tüm diş aralarına uygulayınız. Yıkadıktan sonra arayüz fırçasını, kapağı kapalı bir şekilde muhafaza ediniz. Ayrıca diş teli olan bireyler için de olmazsa olmazdır. Tellerin etrafında biriken gıda artıklarını temizlemek için, arayüz fırçaları tellerin altından geçirilerek, diş yüzeyine doğru yaslanarak kullanılmaktadır.

Arayüz fırçalarının uzun ve kısa saplı modelleri mevcuttur. Uzun saplı olanlar ile arka bölgelerde daha rahat kullanım sağlayabilirsiniz. Bu fırçalar oldukça hassas olduğu için 15 günde 1 değiştirilmelidir. Size en uygun arayüz fırçasını hekiminiz belirledikten sonra, eczaneden bu ürünleri temin edebilirsiniz.

Sağlıklı günler dilerim
Diş Hekimi Elis Esen
05442062016

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşır mısınız?