Uzman Pedagog Seçil Özcan
Uzman Pedagog Seçil Özcan
info@secilozcan.com
Bu Çocuklar Hayata Nasıl Hazır Olabilirler?
  • 0
  • 1718
  • 04 Ekim 2017 Çarşamba
  • +
  • -

Bir anne olarak kaygılanıyorum.

Dün akşam servisteki yardımcı abla ‘’Çocuklar kaçırıldığı için mutlaka oğlunuzu size teslim etmem gerekiyor.’’ dedi. Birden mideme bir yumruk yemiş gibi hissettim. Saniyeler içerisinde aklımdan binlerce düşünce geçti. ‘’Nasıl bir dünyada çocuk yetiştiriyoruz?  Çocukları kaçırılan anne babalar şimdi ne haldeler! Sonra ‘’ Yok canım yalan haberdir. Önlem almak için böyle söylemişlerdir.’’ diye düşündüm.

Yıllardır seanslarda ailelere çocukların hayata hazır olmaları için sorumluluk almaları gerektiğini, problem çözme becerilerinin gelişmesi gerektiğini anlatıyorum. Çocuklarını markete, fırına göndermelerini, okul servisine yalnız bindirmelerini öğütlüyorum.

Peki çocuklarımız korumak mı daha doğru, kendilerini korumayı öğretmek mi?

Bu durumda çocuklarımıza kendilerini korumayı nasıl öğretebiliriz?

Öncelikle çocuğumuzu güvende hissettirerek işe başlamalıyız. Çocuklar dünyayı tehlikeli bir yer olarak algılarlarsa kendilerine güven duymazlar ve sürekli kaygı gelişir. Çocukların en önemli ihtiyacı güven ihtiyacıdır. Sürekli olarak çocuklara seni kaçırırlar, sana zarar verirler demek çocuklara korkuyu öğretmekten başka bir şey olmaz. Bu tarz kaygı verici durumlar çocuklarla paylaşılmamalıdır. Peki bu durumda ne yapmalıyız?

Çocuklarımıza sorumluluk vermeye devam etmeliyiz. Ama aynı zamanda bizde sürekli onları izlemeliyiz. Örneğin, bu sabah her zamanki gibi oğlum tek başına okul servisini beklerken aynı anda bende balkonda kahve içiyor ve ona el sallıyordum. Maalesef yaşamın her anında kötü insanlarla ve kötü olaylarla karşılaşıyoruz. Önemli olan kendimizi nasıl koruyacağımızı bilmek ve kendimize güvenmek. Bunu yaparken çocuklarımıza da bunu aşılamayı unutmamak.

Uzman Pedagog Seçil Özcan
+90 242 322 51 50
info@secilozcan.com
www.secilozcan.com.tr

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
pedagog seçil özcan

Düşüncelerinizi bizimle paylaşır mısınız?