Uzman Pedagog Seçil Özcan
Uzman Pedagog Seçil Özcan
info@secilozcan.com
Çocuğun Hayal Dünyasını Geliştirecek En Büyük Oyuncak Doğadır
  • 0
  • 1483
  • 15 Haziran 2017 Perşembe
  • +
  • -

Çocuğun hayal dünyasını geliştirecek en büyük oyuncak doğadır. Çocuk da doğanın bir parçasıdır; doğayla bütünleştiği oranda huzurlu ve mutlu olacaktır.

Doğduğu andan itibaren alınan oyuncaklar, teknoloji ile tanışması çocuğun doğadan öğreneceği birçok uyarandan uzaklaştırır.

Deniz kıyısında çocuğun yaptığı kumdan kaleler, çakıl taşları ile çizdiği resimler, bir dal parçasından yaptığı oyunlar çocuğun hayal dünyasını geliştirir. Üretmeyi ve yaratmayı öğrenir. Çimenler arasındaki karıncaları incelerken, kuşların yuvalarına bakarken keşfetmeyi ve araştırmayı öğrenir.

Bu yaz,  bırakın tatil köylerini ve çocuğunuzla birlikte kamp yapın. Bırakın televizyonu, bilgisayarı çocuğunuzla birlikte doğada keşifler yapın.

Çocuklarınız bu yaz yaprak koleksiyonu yapsınlar; ama yaprakların özelliklerini  araştırsınlar, okusunlar. Taş koleksiyonu yapsınlar; ama taşların yapısını, nasıl oluştuklarını araştırsınlar. Böcekleri, kuşları, karıncaları … onların yaşamlarını, doğaya kattıklarını incelesinler. Doğada yaşayan başka canlılar olduğunun da farkına varsınlar. Farkındalıkları artsın.

Doğa, çocuğun farkındalığının gelişmesinde en önemli öğretmendir. Çocuk; dengeyi, düzeni, saygıyı, huzuru doğada öğrenir. Doğa, çocuğun yaşamını zenginleştiren en güzel oyuncağıdır.

Uzman Pedagog Seçil Özcan
+90 242 322 51 50
info@secilozcan.com
www.secilozcan.com.tr

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşır mısınız?