Uzm. Pedagog Belgin Temur
Uzm. Pedagog Belgin Temur
b.temur@maviailedanismamerkezi.com
Çocuğunuz Okula Hazır mı ?
  • 0
  • 1577
  • 20 Ağustos 2018 Pazartesi
  • +
  • -

Çocuğunuz okula hazır mı ?
Okulların açılmasına az zaman kala özellikle ilkokul birinci sınıfa başlayacak çocuğu olan ailelerin merak ettikleri bir konu çocuklarının okula ne kadar hazır olduğu… Her çocuğun okula başlamadan önce yeterli okul olgunluğuna sahip olup olmadığının incelenmesi önemlidir. Okula hazır olmak denildiğinde sadece bedensel ve zihinsel yetiler değil aynı zamanda çocuğun psikolojik olgunluk seviyesinin de değerlendirilmesi önemlidir. Tüm bu becerilerin yeterince gelişmiş olması gereklidir.

Psikolojik Olgunlaşma Neleri Kapsar?
Ebeveynler öncelikle okula başlayacak çocuklarının yeterli özgüvene sahip olduğundan emin olmalılar. Bunun için de çocuğun anne ile olan ilişkisine bakılmalıdır. Anneden ayrışabilen, kendi başına hareket edebilen, kendini rahatça ifade edebilen, sosyal ortamlarda çıkabilecek problemlerle baş edebilen ve problem çözme becerisine sahip olan çocuklar okula daha kolay uyum sağlamaktadırlar. Özellikle okul öncesi eğitim almayan çocukların psikolojik gelişiminlerinin ayrıntılı bir şekilde değerlendirilmesi gerekir. Çocuklar için birden bire yeni sosyal grubun parçası olmak başlangıçta zorken; çevresindekilerin ilgi odağı olmaya alışmış çocuklar için bu süreç daha da sancılıdır. İlkokula başlarken ciddi bir uyum problemi yaşayan çocuklar genelde kendilerine güvenmezler, duygularını rahatça ifade edemezler, ihtiyaçlarını ifade ederken, başkalarıyla ilişki kurarken daima birilerine daha fazla ihtiyaç duyarlar, kurallara uymakta zorluk çekebilirler ve aile içerisindeki ilişkilerinde ciddi problemler yaşayabilirler. Bunun aksine okul öncesi bir kuruma devam eden, anneden ayrılmakta zorlanmayan, anne-babadan ve aile ortamından uzak kalmaya alışık olan çocuklarda ise ciddi bir uyum sorunu yaşanmaz. Yeni ortamlara çok daha kolay uyum sağlayabilirler.

Diğer gelişim alanları
Okula başlaması düşünülen çocuğun psikolojik olgunlaşmasının yanında sosyal gelişiminin, dil becerilerinin, hareket yeteneğinin ve akademik becerilerinin de gelişmiş olması gerekmektedir. Bu becerilerinin gelişmiş olduğunu anlayabilmek için yeterli kelime bilgisine sahip olma, düzgün cümle kurabilme, olayları bir düzen içinde takip edebilme ve anlatabilme- yorum yapabilme, el becerilerinin gelişmiş olması (kalem hakimiyeti, çizgi becerileri vs) bedenini rahat kullanabilme, bedensel koordinasyon yeteneği, kavram bilgisi (sayı-renk-şekil-yer bildiren kavramlar) gibi yetkinlikler değerlendirilmelidir. Buna ek olarak, çocukların sorumluluk bilincine sahip olmaları, akranlarıyla sağlıklı ilişkiler kurup sürdürebilmeleri de sosyal uyum için son derece önemlidir.

İlk “okul” deneyimi
İlkokul çocuklar için bir dönüm noktasıdır. Bu dönem içerisinde çocuğun eğitim ve öğretim sürecinde yaşadığı deneyimler, onun hayatı boyunca ‘okul’ ve ‘okumak’ hakkındaki düşüncelerini belirler niteliktedir. Okula başlayacak çocuğumuzun bu sebeple okula ne kadar hazır olup olmadığına karar verirken psikolojik ve akademik gelişiminin ayrıntılı olarak değerlendirilmesi önemlidir.

Okulda İlk Günler
Yalnızca çocuğun psikolojik gelişimi değil aynı zamanda dış koşullar da çocuğun okula uyumu için etkilidir. Sınıflardaki öğrenci sayısının az olması, çocuğun ihtiyaçlarına uygun bir fiziksel mekan, öğretmen ve anne-babanın çocuğun performansının farkında olarak ona uygun beklentilerde olması ve çocuğu okula psikolojik olarak hazırlanması, çocuğun okuldaki ilk günlerini daha rahat geçirmesine zemin hazırlar.

Anne-Babalara Öneriler
• Çocuğunuzun okula başlamadan önce gerekli zihinsel, psikolojik ve sosyal olgunluğa erişmiş olduğuna emin olun;

o Birilerine bağlı kalmadan hareket etme ve problemleri kendi başına çözme becerisine sahip mi?
o Duygularını ifade edebilecek yeterli kelime haznesine ve cümle kurma yeteneğine sahip mi? Kendini rahatça ifade edebiliyor mu?
o Kendi ihtiyaçlarını karşılayabilir mi? (Yemek yeme, giyinme, temizlik vs)
o El becerilerini yaşının gerektirdiği ölçüde kullanabiliyor mu?
o Genel koordinasyonu yeterli mi?
o İhtiyaçlarını karşılayabilmek için yeteri kadar bekleyebiliyor mu?
o Kurallara rahatça uyabiliyor mu?

• Çocuğunuzu iyi tanıyabilmesi için okul ve öğretmenle temas içerisinde olun.
• Okul seçiminde sınıflardaki öğrenci sayısını, okulun fiziksel özelliklerini ve okulun genel eğitim prensiplerini dikkate alın.
• Okulda rehberlik servisi olmasına ve bu servisin etkili bir şekilde çalışıyor olmasına dikkat edin.
• Çocukların her birinin farklı kişiliklere sahip olduğunun bilincinde olan bir okul seçmeye özen gösterin.
• Çocuğunuza okul seçerken, çocuğunuzun potansiyelinin farkında olun. Onu çok zorlayacak ve özelliklerine uygun olmayan okullar yerine kendisinin de zevkle gidebileceği okullar seçin.
• Çocuğunuzun okula hazır olmadığı ile ilgili kaygılarınız varsa ya da okula uyum sağlamakta güçlük çektiğini düşünüyorsanız bir uzmana başvurmaktan çekinmeyin.

Belgin Temur
Uzm. Pedagog

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşır mısınız?