Diş Hekimi Elis Esen
Diş Hekimi Elis Esen
dt.elisesen@gmail.com
Diş Beyazlatma ve Uygulama Yöntemleri
  • 0
  • 1606
  • 19 Eylül 2017 Salı
  • +
  • -

Dişlerimiz günlük hayatta iletişim halindeyken, ilk izlenimi oluşturan, yüz estetiğimizi belirleyen en önemli unsurlardan biridir. Bu yüzden herkes beyaz ve düzgün dişlerinin olmasını hayal eder.

Dişlerimiz, gün içinde tüketilen sigara, çay, kahve, kola vb gibi ürünlerin tüketim oranına bağlı olarak ve tabii ki ağız hijyenine gösterilen hassasiyet de göz önüne alınarak belirli bir renk tonunda olmaktadır. Yaş ilerledikçe diş renginin sarı renk tonlarına kayması da gayet doğal, fizyolojik bir olaydır. Diş renginizden memnun değilseniz, bu rengi açabilecek tek yöntem, profesyonel olan yani diş hekimlerinin uyguladığı diş beyazlatmadır. Dişlerin daha çok fırçalanması veya limon, karbonat, tuz vb maddeler ile fırçalanması diş rengini açmaz. Hatta diş minesinde aşınmaya sebep olarak daha sarı olmasına bile sebep olur. Ayrıca diş minesini çizer. O yüzden her zaman profesyonel destek alınız.

Diş beyazlatmanın hekimler tarafından uygulanan 2 tipi vardır: Ev ve ofis tipi. Ev tipi beyazlatmada, diş hekimi ağzınıza uygun bir plak yaptırır. Beyazlatıcı jel maddeyi size verir ve siz evde kendiniz bu jeli, beyazlatma plağının içine sürerek ağzınıza takıp birkaç saat bekletirsiniz. Kaç gün bu uygulamayı yapacağınızı ve detaylarını hekiminiz size söyleyecektir. Diğer bir yöntem ise diş klinik ofislerinde bizzat hekiminiz tarafından uygulanan diş beyazlatmadır. Dişlerinize özel beyazlatıcı jel sürülür ve lazer ışığı altında geçirilen kısa bir süre sonunda dişlerinizin rengi birkaç ton açılmış olur. Hızlı bir beyazlatma biçimidir ve hemen sonuç elde edilir. Diş renginin beyazlığının daha kalıcı olması için 1 seans ofis tipi beyazlatmanın ardından ev tipi beyazlatma ile devam edilmesi en kalıcı sonuçları verecektir.

Diş beyazlatmadan sonraki ilk 15 gün rengin kalıcılığını sağlamak açısından çok önemlidir. Bu 15 günde renk veren gıdaları tüketmeyiniz. Daha sonrasında ise bu gıdalardan ne kadar uzak kalırsanız, diş beyazlığınız o kadar kalıcı olacaktır.

Diş beyazlatma uygulamalarının dişlere kalıcı bir zararı bulunmamaktadır. Ağrılı bir işlem değildir. Bu yüzden gönül rahatlığıyla yaptırabilirsiniz.

Sağlıklı günler dilerim.
Diş Hekimi Elis ESEN

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşır mısınız?