Diş Hekimi Elis Esen
Diş Hekimi Elis Esen
dt.elisesen@gmail.com
Diş İpi Kullanımı
  • 0
  • 1873
  • 02 Ağustos 2016 Salı
  • +
  • -

Ağız ve diş bakımında diş fırçalarının ve diş macunlarının önemi tartışılmazdır. Bunlar kadar önemli olan bir unsur da diş ipleridir.

Diş fırçaları ile dişlerin dış yüzeylerini rahatça temizleyebilirken, iki dişin birbirine bakan yüzeylerini yani diş aralarını temizlemek mümkün değildir. İki diş arasına sıkışan besin maddeleri temizlenmediği takdirde, o bölgede tartar oluşumu, ağız kokusu, çürük oluşumu vs gibi birçok probleme sebep olmaktadır. Tüm bu problemleri önleyebilmek için diş aralarının diş ipi ile temizlenmesi şarttır.

Diş ipini günde 1 defa, akşam dişler fırçalandıktan sonra uygulamanız yeterlidir. İpi, iki dişin arasına yerleştirdikten sonra bir taraftaki dişin üzerine doğru yaslayarak, ipi dişin çiğneyici kenarına doğru çekmeniz gerekmektedir. Ardından aynı işlem, dişin arayüzündeki komşu dişe de uygulanır. Uygulama esnasında diş etine çok bastırmamaya, tahriş etmemeye dikkat edilmelidir.

Diş ipi kullanımında bir miktar el becerisi gerekebilir. Doğru kullanım için hekiminize danışınız. Örnek modeller üzerinde, gerekirse klinik ortamında sizinle uygulamalı olarak diş ipinin nasıl kullanıldığını öğrenebilirsiniz ve günlük ağız bakımınızın bir parçası haline getirebilirsiniz.

Sağlıklı günler dilerim.

Diş Hekimi Elis Esen

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşır mısınız?