Diş Hekimi Elis Esen
Diş Hekimi Elis Esen
dt.elisesen@gmail.com
Diş Sıkma – Bruksizm
  • 0
  • 2358
  • 17 Kasım 2018 Cumartesi
  • +
  • -

Günümüzde artan şehir dinamikleri ve sosyal hayattaki sorumluluklar, kişiler üzerindeki duygusal yükü artırmaktadır. Vücut bu streslerle başa çıkabilmektedir fakat bazı insanlar için bu durum daha zor bir hal almaktadır.

dis-sikma

Stresin insan vücudundaki etkileri yadsınamaz. Aşırı stres altındaki bir bireyde mutlaka bir şekilde vücut sinyal verir. Örneğin cilt problemlerinin ortaya çıkması gibi. Diş hekimliğinde ise birçok insanda stresin yansıması olarak diş sıkma veya diş gıcırdatma görülmektedir. Bu hastalığa bruksizm denir. Bruksizm, özellikle gece uyurken ortaya çıktığı için bireyler gece diş sıktığının farkında olmayabilir. Sabah uyanınca çene ağrıları, çeneyi açamama, çene kitlenmeleri gibi durumlarla karşılaşabilmektedirler. Stres düzeyinin daha yüksek olduğu kişilerde ise bruksizm gün içerisinde de kendini gösterebilmektedir. Bruksizmi olan kişilerde spesifik olarak diş yüzeylerinde aşınmalar görülür. İlerleyen durumlarda diş boyutlarında çok ciddi küçülmeler, dikey boyutta azalmalar, diş eti problemleri olabilmektedir. Bu durumda diş tedavilerini gerçekleştirmek çok zorlaşmaktadır. Böyle vakalarda çene eklemlerinden tıkırtılar da duyulabilmektedir.

brukrism

Bruksizmin tedavisinde hafif vakalarda gece plağı, daha şiddetli vakalarda ise splint denilen şeffaf bir aparey diş hekimleri tarafından yapılmaktadır. Gece uyurken bu aparey ağza takılır ve o şekilde uyunur. Bu apareyler dişler üzerine fazla kuvvet gelmesini önler ve ayrıca çenelerin doğru pozisyonda kalmalarını sağlar. Benim kişisel görüşüm, bruksizm hastalarının ek olarak mutlaka psikolog tarafından terapi almaları yönündedir. Stres yönetimi öğrenildiği zaman, bu hastalık ortadan kalkacaktır.

Sağlıklı günler dilerim.

Diş Hekimi Elis ESEN
Çapa – İstanbul
0544 206 20 16

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşır mısınız?