Diş Hekimi Elis Esen
Diş Hekimi Elis Esen
dt.elisesen@gmail.com
Diş Tedavilerinde Röntgen Gerekli Mi?
  • 0
  • 1779
  • 23 Eylül 2016 Cuma
  • +
  • -

Diş tedavilerinde birçok durumlarda teknolojiden faydalanılmaktadır. Dental röntgenler de en sık kullanılanlardan biridir.

Dişler; ağız içinde görünen kuron kısmı ve çene kemiği içinde olan kök kısmı olmak üzere iki kısma sahiptir. Birçok hastalık durumunda diş köklerinin ve bu köklerin etrafındaki çene kemiğinin etkilendiği görülmektedir. Bu bölgelerin kontrolünde röntgenler şarttır. Eski dolguların, eski kanal tedavilerinin, köprülerin, implantların vs gibi birçok alanın kontrolünde de röntgenler vazgeçilmezdir. Yeni bir tedaviye başlanmadan önce röntgen çekilmesi hekimin yapacağı işe rehberlik eder. Gizli arayüz çürüklerinin veya kökteki enfeksiyonların görülmesinde önemi büyüktür. 20 yaş dişi problemlerinde en önemli belirleyicidir. Çene ameliyatlarında, diş çekimlerinde, gömük dişlerde, kalan kök parçalarında ve daha birçok tedavilerde her zaman röntgenin rehberliğine ihtiyaç vardır.

Röntgenler sağladıkları birçok avantaj sayesinde artık rutin diş tedavilerinin bir parçası olmuştur. Dental röntgen çekimlerinde aldığınız X ışınları düşük dozdadır. Bu yüzden gönül rahatlığıyla röntgen filminizi çektirip, diş tedavilerinizi yaptırabilirsiniz.

Sağlıklı günler dilerim.
Diş Hekimi Elis ESEN

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşır mısınız?