Diş Hekimi Elis Esen
Diş Hekimi Elis Esen
dt.elisesen@gmail.com
Dolgu mu, Kanal Tedavisi mi?
  • 0
  • 3342
  • 18 Ocak 2017 Çarşamba
  • +
  • -

Diş hekimliği pratiğinde en çok uygulanan iki işlemdir dolgu ve kanal tedavisi.

Diş üzerinde oluşan çürük, dişin katmanları boyunca ilerler. Çürük, dişin sinirlerinin olduğu tabaka olan pulpaya yaklaşınca, kişi artık dişinde hassasiyet hissetmeye başlar veya hafif ağrılar baş gösterir. Çürük bu noktaya kadar ulaşmadan tedavi etmek çok önemlidir. Diş sinirlerine fazla yaklaşmamış çürük, ağrı yapmaz ve tedavisi basit bir dolgu ile kolayca  halledilir.

Çürüğün daha da ilerlemesi durumunda, çürük bakterileri diş sinirlerinin olduğu pulpaya kadar ilerler ve pulpaya ulaştığı zaman, tüm kök boyunca yayılır. Kişide şiddetli ağrılar başlar ve geri dönülemez bir sürece girilmiştir. Bu aşamadan sonra diş, dolgu ile kurtarılamaz hale gelmiştir. Bu durumda dişin kök kanallarının temizlenmesi şarttır. Yani kanal tedavisi gerekir. Kanal tedavisinde kök kanalları temizlenip şekillendirilir, gerekli ilaçlar uygulanır ve önce kök kanalları doldurulur, ardından dişin dolgusu yapılır. Dolguya nazaran daha uzun bir süre gerektirir. Bazen birden fazla seans uygulanabilmektedir.

Her hastalıkta olduğu gibi diş çürüklerinde de erken tanının önemi büyüktür. Dişiniz henüz ağrı yapmaya başlamadan, var olan çürüğü dolgu ile tedavi etmek en uygunudur. Bu yüzden hiçbir şikayetiniz olmasa dahi 6 ayda 1 diş hekimi kontrollerinizi ihmal etmeyiniz.

Sağlıklı günler dilerim.

Diş Hekimi Elis Esen
05442062016

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşır mısınız?