Diyetisyen Füsun BİLGİN ÇAKMAK
Diyetisyen Füsun BİLGİN ÇAKMAK
fbcakmak@hotmail.com
Gebelikte Beslenme
  • 0
  • 1628
  • 13 Kasım 2018 Salı
  • +
  • -

GEBELİKTE BESLENME
Bir kadın için yeni bir dönemin başlangıcı, bebeğinin olacağını öğrenmesidir. Bu bilgi ile yavaş yavaş doğum sürecine kadar geçen dönemde kadının vücudunda bazı değişimler olur ve vücut kendini fizyolojik ve psikolojik olarak doğuma hazırlar.
Gebeliğin başlangıcından itibaren bir hekim kontrolü ile annenin vüdunda eksik olan mineral ve vitaminlerin tamamlanması önemli olmakla beraber, sağlıklı bir bebek için yine annenin beslenmesinde dikkat etmesi gereken noktalar vardır.
Öncelikle, yediğiniz yemeklerin porsiyonlarını çoğaltmak iyi beslenmek anlamına gelmeyeceği gibi az yemekte sağlıklı beslendiğiniz anlamını taşımaz. En önemlisi, yaşam koşullarınıza göre ve bilinçli olarak ve tabi mümkünse bir diyetisyen kontrolünde dengeli beslenmektir. İdeal kilo aralığında kilosu bulunan bir kadının, gebelik döneminde ortalama olarak 9-12 kilo civarında kilo alması normaldir. İdeal kilo aralığının çok altında ve üstünde olan kadınlarda gebelik süresince diyetisyen kontrolü kesinlikle gereklidir.

Peki öncelikle bu dönemde nelerden uzak durmalıyız ve nelere dikkat etmeliyiz? Bunlara bir bakalım.

DİKKAT ETMENİZ GEREKENLER
1- Kepekli ekmek, kahve, çay; Besinlerle beraber tüketildiğinde Demir emilimini engeller. Besin tüketiminden 45 dakika yada 1 saat sonrasında önerilen miktarda tüketebilirsiniz. (önerilen miktarlar yazının devaminda 🙂 )
2- Asitli içecekler; Daha önceki yazımda asitli içeceklerin zararlarından bahsetmiştim. Bu zararların bebeğinizi etkilememesi için bu dönemde uzak durun.
3- Konserve besinler; Ambalajları nedeni ile ağır metal tehlikesi.
4- Çok fazla miktarda ve özellikle yeşil sebzeler (kan sulandırıcı etkileri var ve riskli olabilir)
5- Çiğ et grubu; Özellikle mühürleme denilen yöntemle yüksek ısıda pişirilen etler . (etleri her zaman düşük ısıda ve uzun sürede pişirin ve bunu gebelik döneminden sonra da yapın )
6- Çiğ sebzeler; Kesinlikle tüketmelisiniz ancak sebzeleri tüketmeden önce pestisit tehlikesine karşı karbonalı yada sirkeli suda bekletip ve çok iyi yıkayarak . (aynı durum meyveler içinde geçerli )
7- Raf ömrü uzun olan özellikle sütlü gıdalar . (yoğurdunuzu kendiniz yapın ve hatta mümkünse içine 2 gram kadar probiyotik ekleyin (eczanelerden temin edebilirsiniz)
8- Alkol, aktif – pasif sigara
9- İşlenmiş etler (sucuk, pastırma, salam, hazır kavurma gibi)

Evet, liste çok uzun gibi görünmekle beraber aslında en spot olan konulara değindim. Şimdi gelelim gebelik döneminde neler yenmeli ?

TÜKETİLMESİ GEREKENLER
1- Hergün mutlaka 2 sb kadar süt
2- Her gün 1 veya 2 yumurta (haşlanmış olması tercih edilmeli)
3- Peynir, kalsiyum emilimi açısından mükemmeldir.
4- Günde 2-4 adet ceviz
5- Haftada 2 kez balık ve tercihen somon
6- Kırmızı et, (tavuktan kaçın 🙂 ) günde en fazla 100 gram kadar
7- Kuru meyveler, pekmez,
8- Zeytin günde 5 – 6 adet
9- Günde 3 porsiyon meyve (ödem durumunda ananas tercih edebilirsiniz. Ananas iyi bir ödem atıcıdır. Yanısıra iliinci önerim elma olacak ancak meyvelerin kabuklarına dikkat. Mümkün olduğunca kabuklarından meyveleri kurtarın. Her ne kadar bir miktar vitamin kaybı olacaksa da pestisit tehlikesini en azından sıfıra indirebilirsiniz.
10- Haftada bir kez avakado , (sarımsak ve limon ekleyerek tüketilmesini öneririm.
11- Ekmek – siyez veya çavdar olmasına özen göstermelisiniz.
12- Ihlamur, rezene çayı az miktar tüketilebilir
13- 3,4 porsiyon meyve
14- Haftada 1 kez yeşil mercimek
15- Ara öğünlerde: meyve, çiğ kuruyemişler, yoğurt, kefir, beyaz leblebi,
16- Tatlı tercihinizi süt tatlılarından yana ve haftada en fazla 3 porsiyon
17- Haftada en az 6 porsiyon sebze yemeği
18- Ve tabi en önemlisi sarımsak. Çiğ ve tam şekilde tüketebilirsiniz.

Gebeliğin bazen en başında bazen de bebeğin saçlarının çıkmaya başladığı 6. Aydan sonra mide sıkıntıları yaşayabilirsiniz. Böyle bir durumla karşılaştığınızda Mide bulantılarını en az indirmek için öğün sayınızı artırabilir, hafif ara öğünler ekleyebilirsiniz.
Ayrıca kuru ekmek ve az yağlı az tuzlu beyaz peynir mide bulantınızı birazda olsa baskılayacaktır.

Sağlıklı bir gebelik dönemi dileğiyle,
Dyt. Füsun BİLGİN ÇAKMAK
Sorularınız için; www.fusunbilgin.com.tr

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşır mısınız?