Op. Dr. İlgi GÜLER Estetik Cerrahi
Op. Dr. İlgi GÜLER Estetik Cerrahi
ilgiguler@gmail.com
Göğüs Estetiğinde Protez Seçimi
  • 0
  • 1641
  • 02 Ekim 2016 Pazar
  • +
  • -

Meme boyutunu küçük bulan, hamilelik ve emzirme sonrası meme hacminde azalma olan, aşırı kilo alıp verme sonrası meme dokusu deforme olan ve doğuştan gelen meme gelişim problemi olan kadınlar meme büyütme ameliyatı için uygun adaylardır. Aynı zamanda meme kanseri sonrası meme rekonstrüksiyonu ihtiyacı olan insanlar için de uygun bir tedavidir.

Meme büyütme ameliyatlarında en başarılı sonuçları protezlerle sağlıyoruz. Protezlerle yapılan meme büyütme ameliyatları memenin gelişimini tamamladığı 18 yaşından itibaren yapılabilir.

Meme büyütmede kullanılan protezler hem volum olarak hem de şekil olarak birbirinden farklı. Ameliyat öncesinde protez seçiminde sahip olmak istediğiniz meme şekli ve volumunün yanı sıra derinizin esnekliği, meme tabanı uzunluğunuz ve genişliğiniz, mevcut olan meme volumunuz hatta boyunuz ve kilonuz önemli. Bu ölçümlerle protez volumu belirlenir. Şekil olarak protezler damla ve yuvarlak olarak ikiye ayrılır. Damla şekilli protezler anatomik olarak bilinir, yani üst kısımda daha az alt kısımda daha fazla doku bulundurarak doğal meme dokusuna benzer. Yuvarlak şekilli protezlerde ise protez kalınlığı altta, üstte, yanlarda aynıdır, bu da medial dolgunluk dediğimiz dekolte kısmında memenin daha dolgun görünmesini sağlar. Damla protezler doğal görünüm, yuvarlak protezler ise dekolte kısmındaki dolgunluk için tercih edilirler. Hangisinin tercih edileceği konusu size bağlı.

Meme büyütme ameliyatı sonrası 4-6 hafta ile cerrahi sütyen takılması önemli. Bu sütyen memeyi çepeçevre sararak ödemi azaltır, meme protezinin yer değiştirmesini engellemeye yardımcı olur ve dikişlere yük binmesini engelleyerek ağrıyı azaltır. Zamanla ameliyata bağlı ödem iner ve meme 2-3. ayda protezin de yerine oturması ile daha doğal bir görünüm kazanır.

Dr. İlgi Güler
05051544648
www.ilgiguler.com

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşır mısınız?