Diş Hekimi Elis Esen
Diş Hekimi Elis Esen
dt.elisesen@gmail.com
İmplant Nedir?
  • 0
  • 1749
  • 31 Mart 2019 Pazar
  • +
  • -

İmplant Nedir?
Son zamanlarda adı sıkça duyulan bir tedavi çeşidi olan implant, diş hekimliğinde oldukça popüler bir uygulamadır. Diş kayıplarında en kalıcı çözümü sağlayan tedavi şeklidir.

İmplant; diş eksikliği olan bölgede, diş kökünün görevini üstlenerek çene kemiği içerisine yerleştirilen, çene kemiği ile sıkı bir bağ kuran bir malzemedir. İmplant uygulanırken ağızdaki diğer dişlere zarar verilmez, diğer dişlere hiç bir işlem uygulanmaz. İmplant uygulanabilmesi için hastanın çene kemiğinin kalitesi ve diş eksikliği olan bölgedeki kemik kalınlığının yeterli seviyelerde olması gerekmektedir. Bunların incelenebilmesi için röntgenler ve tomografilerden faydalanılmaktadır. Bazı durumlarda, kemik kalınlığını artırmak için kemik grefti eklemeleri yapılmaktadır. Bu sayede yetersiz kemik kalınlığı olan kişinin implant yaptırması mümkün kılınmaktadır.

implant-nedir

İmplant yapıldıktan sonra kemik ile iyice kaynaşması için belirli bir bekleme süresi vardır. Bu bekleme süresinin sonunda implantın üzerine gelecek dişin yapımına başlanmaktadır. Bu bekleme süresi boyunca dişsiz kalmak istemeyen hastalar için geçici dişler de yapılabilmektedir.

İmplant yapıldıktan sonra, bakımının da yapılması gerekmektedir. İyice fırçalanmalı ve etrafının hekiminizin gösterdiği şekilde diş ipi veya arayüz fırçaları ile temizlenmesi gerekmektedir. Hasta eğer ağız ve diş bakımını doğru bir şekilde yaparsa, implant senelerce ağızda kalabilir.

Sağlıklı günler dilerim.

Diş Hekimi Elis ESEN
05442062016 Çapa İstanbul

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşır mısınız?