Op. Dr. İlgi GÜLER Estetik Cerrahi
Op. Dr. İlgi GÜLER Estetik Cerrahi
ilgiguler@gmail.com
Jinekomasti Kabusunuz Olmasın!
  • 0
  • 2688
  • 05 Mart 2018 Pazartesi
  • +
  • -

Jinekomasti erkekte kadınsı tip meme büyüklüğü olması demek. Bu görünüm kişiyi sosyal ortamlarda rahatsız edebilir, öyle ki ince penye türü giysiler giyilmesinde yaşadıkları sıkıntıdan dolayı göğüs bölgesini streç filmle saran danışanlarım mevcuttu. Sporla ya da diyetle giderilemeyen ve psikososyal olarak sıkıntı veren bu durumu ameliyatla düzeltiyoruz.

Jinekomasti %99 nedensiz olmakla beraber %1 ihtimalle altta yatan hastalıklara bağlı olabilir. Bu hastalıklar beyin ya da testis kaynaklı hormonal düzensizliklere, karaciğer hastalıklarına, ilaç ya da alkol kullanımlarına bağlı gelişebilir. Ergenlikte hormonal geçiş dönemine bağlı olarak jinekomasti fizyolojik olarak görülebilir. Ergenlik dönemi bitmesine rağmen jinekomasti şikayeti ile başvuran kişilerde ayrıntılı ön görüşme ve fizik muayene sonrasında, jinekomastiye neden olabilecek hastalıkları dışlamak amacıyla kan tahlilleri yapılır. Meme ultrasonu da ameliyat öncesi yaptığımız tetkiklerden biri. Meme ultrasonu jinekomastiye neden olan dokunun kıvamını belirler. Ultrason sonucuna göre sert doku kaynaklı jinekomastide cerrahi teknik uygulanır, yumuşak doku kaynaklı jinekomastide liposuction uygulanır. İki teknik de genel anestezi altında yapılır. Uygun işlem planlandıktan sonra anestezi doktoru ameliyat hazırlığı için gerekli tahlilleri yapar ve planlanan ameliyat gününde ameliyat yapılır. Ameliyat ortalama 1-1,5 saat kadar sürer. Genelde ameliyatla aynı gün taburculuk planlanır. İlk birkaç gün ağrı kesicilerle giderilen ağrılar olabilir. 2-3 gün sonra işe dönüş planlanır. Ödemlerin hızlı toparlanması ve ameliyat yerinde sıvı birikimini engellemek için 3-4 hafta korse kullanımı gereklidir.

Son dönemlerde jinekomasti sonrası doku boşaltıldıktan sonra derinin sıkılaşmasını da amaçlayan tedaviler önem kazandı. Fazlalık doku çıkarıldıktan sonra ameliyatın sonunda lazer, ultrason veya radyofrekanslı cihazlar kullanımı ile deride sıkılaşma ve toparlanma sağlanabiliyor.

Op. Dr. İlgi GÜLER
05051544648
www.ilgiguler.com

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşır mısınız?