Op. Dr. İlgi GÜLER Estetik Cerrahi
Op. Dr. İlgi GÜLER Estetik Cerrahi
ilgiguler@gmail.com
Kışa Girerken Cildinizi PRP ile Tazeleyin
  • 0
  • 2127
  • 30 Ekim 2016 Pazar
  • +
  • -

Koca bir yazı daha devirdik, yazın son günlerini yaşadığımız bu dönemde kış için hazırlıklarımız da başladı. Yazın sultanı güneş en büyük enerji kaynağımız, ah bir de zararlı etkileri olmasa. Güneş ışınları cildimizi cansızlaştırır, kırışıklıklarımızı artırır, lekelenmelere yol açabilir. Açık renk tenli kişilerde daha riskli olmak üzere deri kanserine yol açabilir. Tüm bu etkilerden korunmak için güneş koruyucu kremler kullanmalıyız. Buna rağmen güneşin zararlı etkilerinden tam olarak korunamayız.

Kışa başlamadan güneşin etkisiyle yıpranmış cildimizi canlandırabiliriz.

PRP’nin açılımı trombositten zengin plazmadır yani yara iyileşmesindeki öncül hücrelerden zengin kanın sıvı kısmı diyebiliriz. Bu sıvıda büyüme faktörleri ve yenileyici faktörler de bulunur. PRP kendi kanınızın alınıp, özel bir tüpe konulup, belirli devirde belirli süre santrifüj edilmesiyle elde edilir. Daha sonra hazırlanan sıvı minik iğne uçları yardımı ile deri altına birçok noktadan enjekte edilir. PRP’nin hazırlanması ortalama 15-20 dakika, uygulanması ise 5-10 dakika kadar sürer.

Uygulama sonrasında günlük hayatınıza hemen geri dönebilir, sinemaya, yemeğe ya da spora gidebilirsiniz. Cildiniz hassassa yüzünüzde enjeksiyon sonrası hafif kızarıklıklar olabilir ama bu kızarıklıklar genellikle günlük hayatınızı etkileyecek düzeyde değildir ve birkaç güne kadar kendiliğinden düzelir. İşlem sırasında lokal anestetik krem ya da spreylerden veya soğuk uygulamadan faydalanabiliriz. Bu uygulamalar ağrıyı önlemeye yardımcı olur. İşlem sonrasında ağrı genellikle karşılaşılan bir sorun değildir.

PRP seanslar halinde uygulandığında etkisi belirginleşir. Ortalama 4 seans yeterlidir. Toplamda yarım saat kadar süren bu seanslar 1 hafta ya da 2 hafta ara ile uygulanabilir. Gerek görülürse 1 sene sonra bu 4 seanslık tedavi tekrarlanabilir.

PRP yüzde kan dolaşımını artırır, kollajen sentezini artırır. Canlandırıcı ve yenileyici özelliği olan bir işlem. Cildinize ışıltı ve sağlıklı bir görünüm katar. Kollajen sentezini artırdığı için sıkılaşmaya yardımcı olur, güneş lekelerini gidermede cilt tonunu ayarlamada etkilidir.

Günümüzde kireçlenme tedavisi, bölgesel ağrıların tedavisi, diş etlerinin güçlendirilmesi, yaralanmış bölgelerde iyileşmenin hızlandırılması amacıyla PRP bir çok branşta kullanılıyor. Estetik cerrahide ise yüz dışında saç dökülmeleri tedavisinde, saç ekimi öncesi ya da sonrası ekilen köklerin yaşama şansını artırmak için, yağ enjeksiyonları sonrası yağ greftlerinin tutunmasını artırmak için ve selülit tedavisinde PRP’den faydalanıyoruz.

Daha canlı görünmek, kışa dinç girme isteyenler için PRP uygun bir tercih olabilir, son önerim; PRP uygulayan kişinin bu işi yapmaya yetkili bir doktor olmasına özen göstermelisiniz.

Op. Dr. İlgi GÜLER
05051544648
www.ilgiguler.com

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşır mısınız?