Op. Dr. Seda Asfuroğlu Barutca
Op. Dr. Seda Asfuroğlu Barutca
drsedaasfur@gmail.com
Meme Estetiği
  • 0
  • 1954
  • 27 Aralık 2016 Salı
  • +
  • -

Meme, tarih boyunca kadının feminen yapısının, dişiliğin en önemli görsel simgesi olarak kabul edilmiştir. Her kadın dik ve dolgun bir memeye sahip olmak ister. Ancak anatomik olarak her kadının memesi istediği şekil ve formda olmayabilir. Yapısal olarak memenin çok küçük ya da çok büyük olması kişiye rahatsızlık verebilir. Bunların dışında doğum/emzirme  sonrası, yaşlanma ve kilo alıp verme sonucu oluşan sarkmalar da memenin şeklini bozabilmektedir.

Meme estetiği bu sorunların tümüne çare olabilen ve günümüzde oldukça sık tercih edilen estetik operasyonlardan biridir. Bu ameliyatlar; meme büyütme, meme küçültme ve meme dikleştirme (toparlama) operasyonları olarak sıralanabilir. Bu ameliyatlar sonucunda hedefimiz vücutla daha orantılı ideal bir meme büyüklüğü elde edilmesidir.

Meme küçültme ameliyatında fazla yağ ve bez dokusu alınarak meme büyüklüğü ve ağırlığı azaltılır ve meme tabanı küçültülerek, yeniden şekillendirilir; meme göğüs kafesindeki uygun yerine taşınır.

Meme büyütme operasyonunda ise kullanılan protezler yardımıyla, az olan meme dokusu hacmi artırılarak meme istenilen büyüklüğe ulaştırılır, bir miktar dikleştirilebilir, asimetri varsa düzeltilir.

Meme dikleştirme (toparlama) operasyonlarında meme protezi kullanılarak  ya da kişinin kendi mevcut meme dokusunun şekillendirilmesiyle meme yeniden oluşturulur.

Meme estetiği operasyonu düşünen hastalarımızla  öncelikle istenilen meme büyüklüğü ve şekli hakkında ayrıntılı olarak konuşulur, nihai sonuç hastanın isteği göz önünde bulundurularak kararlaştırılan fakat bizim anatomik yapıya uygun gördüğümüz büyüklük ve şekilde olmalıdır.

Genel olarak ameliyat sonrasında 1 gece hastane takibinin ardından drenler çekilerek (kan boşaltan hortumlar) hastalarımız taburcu edilir ve poliklinik kontrolleri başlar. Her hastamız pansuman sıklığı ve poliklinik kontrolleri hakkında ayrıntılı olarak bilgilendirilir. 5. Günden sonra duş alabilir, iş gücü ağırlığınıza bağlı olmakla birlikte 1. haftadan sonra işinize dönebilir, 2. haftadan sonra yürüyüşe başlayabilirsiniz. Operasyon sonrasında sonuç hemen görülebilir fakat ödemin atılması ve gerçek neticeyi alabilmek için 1 sene beklenmesi gerekir. Meme estetiği sonrasında 3 ay boyunca bizim önerdiğimiz sütyen giyilmelidir.

Meme estetiği operasyonları birçok kadını duygusal ve fiziksel olarak son derece tatmin edici operasyonlar olup anatomik yapısından rahatsız olan herkes için uygundur.

OP. DR. SEDA ASFUROĞLU BARUTCA
PLASTİK,REKONSTRÜKTİF VE ESTETİK CERRAHİ UZMANI
İLETİŞİM: 0532 678 16 55

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşır mısınız?